آموزش نحوه مراقبت و تکثیر گیاه ارکیده فالانوپسیس

تاریخ : 1398.04.12
نویسنده : modiriat
نظرات : 0

دنیای گیاهان : این گیاه نیز همانند سایر گیاهان آپارتمانی ، از زیبایی خاصی برخوردار است که در ادامه این بخش میتوانید بیشتر با خصوصیات و نحوه مراقبت و پرورش آن آشنا شوید.

 

 

آموزش تکثیر ارکیده فالانوپسیس

 ارکیده‌ها امروزه درتمام دنیا بخصوص اروپا، آمریکا و آسیای دور از پر فروشترین و جذابترین گیاهان برای خانه‌ها، آپارتمانها، رستورانها، هتلها و مراکز عمومی دیگر هستند. این محبوبیت به دو دلیل حاصل شده‌است. اول اینکه این گیاهان بسیار کم توقع بوده و با نگهداری اندکی به محیط خو میگیرند. و از طرف دیگر وقتی گل دهی بکنند گلهاشان تا ماهها زیبا و درخشنده باقی میماند (حدود سه تا شش ماه بسته به محیط و شرایط) .این گیاهان در طبیعت توی خاک نیستند بلکه این گیاه اصطلاحا اپیفیت یا دارزی هستش و روی تنه ی درختان و سنگ ها و غیره  البته قارچ وانگل هم نیستند!!به همین دلیل ریشه ی آنها طوری آداپته شده که نه توی آب باشه نه طوی خشکی و نه توی خاک معمولی. 

 

خصوصیات ساقه گل دهنده گیاه ارکیده فالانوپسیس:

مدت زمان نگهداری ساقه گلدهنده در ارکید فالانوپسیس بسیار زیاد و باور نکردنی است. یعنی زمانی حدود ۳ تا ۶ ماه یک ساقه گلدهنده به شکوفایی ادامه میدهد. حتی شاخه بریده این گل هم یک ماه در آب دوام می‌آورد.

 بعد از تمام شدن غنچه‌ها ساقه گلدهنده را بررسی کنید. روی ساقه زبانکهای سبز یا قهوه‌ای وجود دارد که از ساقه‌های گلدهنده جانبی حفاظت میکند. در صورت وجود چنین زبانکهایی ساقه گلدهنده را قطع نکنید. و اجازه بدهید که ساقه‌های جانبی نیز رشد کنند. و شکوفا بشوند.

 اگر ساقه جانبی وجود نداشت قطع کردن ساقه گل دهنده اصلی موجب تسریع در گلدهی مجدد خواهد شد.

 

شرایط خاک و زمان تعویض گلدان گیاه ارکیده فالانوپسیس:

معمولا بعد از پایان گلدهی باید خاک گلدان را عوض کرد. با استفاده از ترکیبی از مواد سبک و جاذب رطوبت (مانند پرلیت درشت. لیکا. ورمیکولیت. پوکه معدنی درشت خرد نشده) همراه با بقایای پوسیده چوب یا پیت ماس یا کوکوپیت بعلاوه مقدار ذغال چوب و مقدار کمی شن و البته خزه‌. به هیچ وجه از خامک باغچه برای گلدان این گیاه استفاده نکنید.

 

 در نظر داشته باشید که در کشت هایدروپونیک از اسفنج‌ به تنهایی و یا پرلیت درشت به تنهایی و یا بسترهای جدید دیگر نیز استفاده میشود.

 همچنین در نظر داشته باشید که ریشه‌های بیرون گلدان علامت خوبی برای سلامتی گیاه هستند و این ریشه‌ها برای جذب رطوبت هوا از گلدان خارج میشوند. البته در این زمان بهتر است گلدان گیاه تعویض گردد و گیاه به گلدان بزرگتری منتقل شود.

توجه : زمان تعویض گلدان موقعی هستش که گیاه توی دوره گلدهی نباشد.

 

 

شرایط محیطی گیاه ارکیده فالانوپسیس:

 

نور : کم 

 

رطوبت : کمي خشک 

 

دماي ايده آل : 20 درجه سانتيگراد 

 

خاک و تغذيه : خاک سبک و جاذب رطوبت

 

 

تکثیر گیاه ارکیده فالانوپسیس :

 

با بریدن ساقه گل دهنده از بالای پایین ترین گره دوباره ساقه گل خواهد داد ولی همیشه اینگونه نیست. امکان دارد ببینید به جای برگ ،تعدادی برگ کوچک تولید شده که اصطلاحا به KEIKI  یا به قولی بچه شناخته می شوند.هنگامی که مقداری رشد کردند و بزرگتر شدند ، از گیاه جدا کرده ودر خاک قرار دهید.

روش دیگر ، تکثیر از طریق ساقه گل دهنده است که تقریبا کاری دشوار میباشد.

در روش سوم ، تکثیر گیاه از طریق بذر است که به شرایط محیطی خاص نیاز دارد و اغلب در شرایط آزمایشگاهی قابل تکثیر است.

به شما پیشنهاد میکنیم در صورتیکه گیاه شما به روش اول قابل تکثیر بود ، این کار را انجام دهید و در غیر اینصورت ، گیاه را آزار ندهید و گیاه جدیدی تهیه نمایید.

 

 

بیماریهای تهدید کننده گیاه ارکیده فالانوپسیس و روش درمان آن:

 

صدمه دیدن جوانه های گیاه ارکیده فالانوپسیس بخصوص هنگام شب:

عامل آن حشره ی تریپش است،با سم حشره کش گیاه را هر هفته یکبار سمپاشی نموده تا علائم برطرف گردند.ممکن است به جای ماندن قطرات حاصله از غبارپاشی روی گلها همین علائم را بوجود بیاورند.

 

عدم گلدهی گیاه ارکیده فالانوپسیس:

گلدان ها خیلی بزرگ هستند،در کاشت های بعدی حجم گلدان ها را متناسب با وضع گیاه انتخاب کنید.

 

سیاه شدن برگ و ساقه های گیاه ارکیده فالانوپسیس در فصل زمستان:

 شبها هوا سرد است،گیاه را به محل گرمتری منتقل نمایید و یا اینکه صدمه مربوطه،مربوط به استفاده از مواد شیمیایی براق کننده است،از انها استفاده نکنید.

 

بروز زخم های پنبه ای شکل سفید رنگ روی برگها و قاعده آنها در گیاه ارکیده فالانوپسیس :

عامل ان حشره افت است.گیاه را با سم حشره کش نفوذی هر چهارده روز یکبار سمپاشی نموده تا علائم برطرف گردند.

 

خشک شدن برگ و گل گیاه ارکیده فالانوپسیس با وجود رطوبت کافی

عامل ان اشعه ی مستقیم خورشید است،گیاه را به محلی با اشعه ی غیر مستقیم ببرید.

 

خشک شدن و انقباض غنچه ها در گیاه ارکیده فالانوپسیس :

هوا گرم و خشک است،هر دو روز یکبار با اب ولرم و بدون املاح غبارپاشی کنید،با قرار دادن گلدان ها در گلدانهای بزرگتر و پر نمودن حد فاصل دو گلدانها را با پیت و خزه  مرطوب کنید و رطوبت پایدار و دائمی ایجاد کنید.

 

خشک شدن گیاه ارکیده فالانوپسیس و قهوه ای شدن برگهای گیاه ارکیده فالانوپسیس: 

خاک خیلی خشک و گیاه تشنه است،گلدان ها را به مدت ۱۵ دقیقه درون سطل پر از اب قرار داده و سپس خارج کنید،خاک را در تابستان همیشه مرطوب نگه دارید،اجازه ندهید اب اضافی در گلدان ها باقی بماند.

 

توقف رشد گیاه ارکیده فالانوپسیس:

هوا سرد است،گیاه را به محل گرمتری منتقل کنید.

 

تنیده شدن تار عنکبوتی روی برگها و ساقه گیاه ارکیده فالانوپسیس:

کنه ریز قرمز عامل ان است،با اسفنج یا پارچه پشت برگها را طبق دستور با سم کنه کشی سمپاشی نموده تا علائم بر طرف گردد،تامین رطوبت در کاهش افت موثر است.

 

ریزش برگهای گیاه ارکیده فالانوپسیس:

آبیاری بیش از اندازه و خاک باتلاقی شده،زهکش را بازدید و اب اضافی گلدانها و زیر گلدانی را خارج نمایید.

 

 

 

 

 

مرور واژگان تکراری

اسم این گل هست ارکیده فالانوپسیس از خانواده ی ارکیداسه.فرنگی ها بهش ارکید شب پره هم میگن به خاطر شباهت گلش به شب پره. کلا واژه ارکید از واژه یونانی  Orkhisریشه ی این ارکیدهافسانه ها ارکیدارکیده به خاطر ظاهر  ظریف جنگل ها روی تنه ی درخت ها و سنگ ها۲ الی ۳ برگ در طول فصل ریشه و برگ هافرصت گرده افشانی  فالانوپسیسمنبع نور ارکیده حساسیت آبیاری ارکیدهخاک گلدانگیاه بومی مناطق مرطوب و شرجی آسیای جنوب شرقی  فصل گل دادن ساقه ی گلاپیفیت یا دارزی هستشبراده ی چوب،خزه،ذغال،پرلیت،پوست درختآبیاری ارکیده فالانوپسیس آفات و بیماریهای ارکیده آفات و بیماریهای فالانوپسیس ارکیده پس از گلدهی ارکیده فالانوپسیس ازدیاد ارکیده ازدیاد فالانوپسیس انواع ارکیده انواع فالانوپسیس پس ازگلدهی ارکیده چه کارکنیم تعویض گلدان فالانوپسیس خاک ارکیده فالانوپسیس خاک فالانوپسیس دمای فالانوپسیس رطوبت ارکیده فالانوپسیس رطوبت فالانوپسیس شاخه گل فالانوپسیس فالانوپسیس قلمه ارکیده قلمه فالانوپسیس کاشت بذر ارکیده کاشت بذر فالانوپسیس گل ارکیده فالانوپسیس گل فالانوپسیس گلدهی فالانوپسیس گیاه ارکیده فالانوپسیس گیاه فالانوپسیس نام فالانوپسیس نحوه ی ازدیاد ارکیده نحوه ی تکثیر ارکیده نحوه ی نگهداری فالانوپسیس نگهداری فالانوپسیسنور ارکیده فالانوپسیس نور فالانوپسیس نیازهای فالانوپسیس هرس فالانوپسیس

کلید واژه ها :
ارکیده فالونوپسیس

نظر دهید :

نام شما : *
ایمیل شما :*
نظر شما :*
کد امنیتی : *
عکس خوانده نمی شود

بالا