آموزش ساخت هورمون ریشه زایی

تاریخ : 1397.10.15
نویسنده : modiriat
نظرات : 8

دنیای گیاهان : برخی از گیاهان در آب و برخی دیگر در خاک ، قرار داده می شوند تا شروع به رشد ریشه نمایند . برای اینکه در این عمل ، سرعت را بالا ببریم ، میتوان با خرید هورمون های مخصوص ریشه زایی که در فروشگاه های گل و گیاه معتبر ، عرضه می شوند ، اقدام به این کار کرد و یا میتوانید با حداقل هزینه ، توسط مواردی که در ادامه شرح داده شده ، در ریشه زایی گیاه ، سرعت بیشتری ایجاد نمایید.  

 

 

آموزش ساخت هورمون ریشه زایی در منزل

 

 پودر تالک ( پودر بچه )

انتهای قلمه را داخل پودر بچه فرو کرده و در بستر مناسب بکارید...لازم به ذکر است در هورمون های ریشه زای تجاری، از ترکیبات شیمیایی پودر تالک در فرمولاسیون استفاده می شود.

 

 بید مجنون 

بید مجنون ! درختی زیبا و باشکوه است که در داخل ساقه هایش آبی بسیار با ارزش دارد (اسید سالیسیلیک).

میتوانید مقداری از ساقه ها را بسیار کوچک قطعه قطعه نمایید و داخل ظرف آب گذاشته و آب را بجوشانید تا کم کم آب تیره شود و مدتی بعد که آب سرد شد از آن آب به عنوان هورمون ریشه زایی استفاده کنید. 

به این ترتیب که آب تیره را در ظرف جداگانه بریزید، برای یک شب تا صبح(overnight) قلمه را در آن قرار بدهید و بعد بکارید.

 

نکته: این آب برای مدت طولانی قابل استفاده نمی باشد زیرا خواص خود را از دست می دهد . بهتر است چند گیاهی که در نظر دارید ، قبلا برای این منظور آماده کنید.

 

شیره ی نارگیل

شیره نارگیل نیز نقش بسزایی در تسریع ریشه زایی گیاهان دارد .

 

شیره درخت توت

مشابه آنچه در مورد درخت بید مجنون گفته شد ، شیره درخت توت هم میتواند گیاه را مجبور به ریشه زایی نماید. طبق دستور ارائه شده بید مجنون عمل نمایید.

 

عسل

انتهای قلمه را داخل عسل طبیعی فرو کرده در بستر مناسب بکارید. عسل به علت دارا بودن چند ماده خاص ، ریشه زایی در گیاهان را تسریع میکند.

 

دارچین

انتهای قلمه را با پودر دارچین آغشته کنید و در خاک مناسب بکارید.

 

 

دسته بندی :  مقالات آموزشی

نظرات

User Avatar
 • ناصر
 • در تاریخ : 9 مرداد 1398 17:45
1
بهترین راه اینه کسی که گلخونه داره خودش محلول ریشه زایی درست کنه. IBA را از بازار بخره و با دوزهای مختلف محلول درست کنه. یک بار روی هر محصولی تست کنه دستش میاد کدام دوز از اکسین برای ریشه زایی اون گیاه موثره. بیخود پولتون را خرج محلول های ریشه زایی آماده و پودرهای ریشه زایی ایرانی نکنید. یک نمونه اش را ما خریدیم ۱۳۰۰۰۰ تومان اصلا موثر نبود. الان برای گلخانه خودم درست میکنم تازه متوجه شدم اون شرکت اشتباه میکرده. فکر جنس ایرانی را توی این زمینه از سرتون بیرون کنید. همین شرکت یک نمونه برامون ارسال کرده بود که تست کنیم. اون نمونه از حق نگذریم یکم موثر بود اما وقتی ازشون خرید کردیم کلاه گشادی سرمون گذاشتن. ما ۳۱ قوطی خریدیم که ۳۰۰۰۰ تومان هم تخفیف داد خیر سرش! تقریبا ۴۰۰۰۰۰۰ ملیون تومان خرید کردیم که به هیچ وجه موثر نبود همش کلاه برداری است. یا جنس خارجی بخرید یا خودتون درست کنید. آشغال خری نکنید.
 • 10
User Avatar
 • asd
 • در تاریخ : 7 دی 1398 23:24
2
پودر تالک (از آرد یا پودر بچه هم میتوان استفاده نمود)
اندازه گیری غلظتهای هورمون اکسین از نوع iba در غلظتهای زیر:
0.2 0.4 0.6 0.8 1 1.2 1.4 1.6 درصد
مخلوط کردن iba با تالک
شما الان پودر ریشه زایی دارین!!!!
میتوانید این محصول را به فروش برسانید و برای کلیه نهالستانهای کشور و گلخانه داران اطلاع رسانی کنید
 • 5
User Avatar
 • شرایط ریشه دهی با پودر ریشه زایی
 • در تاریخ : 10 دی 1398 22:12
3
پودر بچه میتونه یک بستر برای همراهی پودر ریشه زایی باشه. پودر ریشه زایی اسمش ایندول بوتریک اسید هست که بهش میگن iba
این ترکیب ریشه دهی قلمه ها را افزایش میدهد. اما اگر به میزان زیاد استفاده شود آنها را خراب میکند و از بین میبرد چون از هورمون تهیه شده است.
مقالاتی که روی ریشه زایی هستن اینطور نوشتن که میتونیم درصدی از پودر ریشه زایی (iba) را داخل پودر بچه استفاده کنیم. مثلا اگر خواستین مثلا ترکیب 0.2 و 0.4 و 0.6 و 0.8 و 1 و 1.2 گرم پودر ریشه زایی را داخل 100 گرم پودر بچه بریزید و حسابی مخلوط کنید و استفاده کنید.ترکیباتی 0.2 و 0.4 برای گیاهان با ساقه علفی مناسب هستن و ترکیبات 0.6 و 0.8 برای گیاهان نیمه علی مناست هستن و ترکیب 1 و 1.2 بای گیاهان با ساقه چوبی مناسب هست. بهتره که شرایط ریشه زنی هم فراهم بشه. مثلا بعد از اینکه از پودر ریشه زایی استفاده شد برگهای اضافه قلمه حذف شود و روی گلدان را با یک پلاستیک بپوشانید و فضای گلخانه ای درست کنید تا زودتر ریشه زنی استفاق بیفته. گلخانه های گل رز همینطوری ریشه دار میکنند. اونها IBA میخرن و داخل اتانول حل میکنند. سپس انتهای قلمه ها را برای حداکثر دو دقیقه توی محلول میگذارن و در درمیارن و داخل بستر کشت میگذارند. بهتره بستر کوکوپیت و پرلیت باشه تا زود تر ریشه بزنه.
 • 3
User Avatar
 • شسی
 • در تاریخ : 14 دی 1398 19:00
4
پودر بچه میتونه یک بستر برای همراهی پودر ریشه زایی باشه. پودر ریشه زایی اسمش ایندول بوتریک اسید هست که بهش میگن iba
این ترکیب ریشه دهی قلمه ها را افزایش میدهد. اما اگر به میزان زیاد استفاده شود آنها را خراب میکند و از بین میبرد چون از هورمون تهیه شده است.
مقالاتی که روی ریشه زایی هستن اینطور نوشتن که میتونیم درصدی از پودر ریشه زایی (iba) را داخل پودر بچه استفاده کنیم. مثلا اگر خواستین مثلا ترکیب ۰٫۲ و ۰٫۴ و ۰٫۶ و ۰٫۸ و ۱ و ۱٫۲ گرم پودر ریشه زایی را داخل ۱۰۰ گرم پودر بچه بریزید و حسابی مخلوط کنید و استفاده کنید.ترکیباتی ۰٫۲ و ۰٫۴ برای گیاهان با ساقه علفی مناسب هستن و ترکیبات ۰٫۶ و ۰٫۸ برای گیاهان نیمه علی مناست هستن و ترکیب ۱ و ۱٫۲ بای گیاهان با ساقه چوبی مناسب هست. بهتره که شرایط ریشه زنی هم فراهم بشه. مثلا بعد از اینکه از پودر ریشه زایی استفاده شد برگهای اضافه قلمه حذف شود و روی گلدان را با یک پلاستیک بپوشانید و فضای گلخانه ای درست کنید تا زودتر ریشه زنی استفاق بیفته. گلخانه های گل رز همینطوری ریشه دار میکنند. اونها IBA میخرن و داخل اتانول حل میکنند. سپس انتهای قلمه ها را برای حداکثر دو دقیقه توی محلول میگذارن و در درمیارن و داخل بستر کشت میگذارند. بهتره بستر کوکوپیت و پرلیت باشه تا زود تر ریشه بزنه.
 • 3
User Avatar
 • فرزاد
 • در تاریخ : 16 دی 1398 16:47
5
اگر اینطوری باشه نیاز به حلال نداره. iba که خودش پودری هست. پودر بچه هم که پودر هست. فقط باید با نسبت دقیق و کاملا مخلوط بشن. درسته؟
 • 3
User Avatar
 • سید سعید پژوهش
 • در تاریخ : 15 بهمن 1398 20:23
6
فرزاد,
بله درسته. نیاز به حلال نداره فقط نسبتشون مهم هست. چون هورمون هست نباید مقدار زیاد استفاده کنیم وگرنه گیاه را میسوزونه. نسبت های ۰٫۲ و ۰٫۴ و ۰٫۶ و ۰٫۸ و ۱ و ۱٫۲ هومون iba در 100 گرم پودر بچه نسبتهای خوبی هست که در مقالات خارجی هم بهش اشاره شده.
 • 0
User Avatar
 • امیر
 • در تاریخ : 19 فروردین 1399 20:06
7
سلام اگر اکسین مایع داشته باشیم ۴ درصد به چه نسبتی باید رقیق بشه برای گیاهان خشبی
 • 0
User Avatar
 • modiriat
 • در تاریخ : 23 فروردین 1399 10:26
8
سلام . روش استفاده باید طبق دستور العمل شرکت سازنده باشه.
آموزش استفاده از اکسین مایع برای گیاهان
http://donyayegiyahan.ir/242-how-to-use-auxin-for-plants.html
 • 0

نظر دهید :

نام شما : *
ایمیل شما :*
نظر شما :*
کد امنیتی : *
عکس خوانده نمی شود

بالا