آموزش روش کاشت و تکثیر گل گاوزبان

تاریخ : 1397.07.10
نویسنده : modiriat
نظرات : 0
دنیای گیاهان : گیاه گل گاوزبان ایرانی ، بیشتر در قسمتهای شمالی کوهستان البرز مرکزی بخصوص ارتفاعات شهرستان رودسر ، رامسر ، تنکابن ، هم بصورت خودرو  و هم بصورت کشت شده وجود دارد . در مناطق کوهستانی غرب کشور و استان قزوین ، بصورت خودرو به چشم میخورد. گلهای خشک شده این گیاه در عطاری ها موجود است.

آموزش کاشت و تکثیر گل گاوزبان

ترکیبات گل گاوزبان
این گیاه دارای طبع سرد است . گلها و برگ گاوزبان ، دارای ترکیبات آلانتوئین ، تانن ، نیترات ، پتاس ، منگنز ، منیزیم ، اسید فسفریک ، کلسیم ، مقداری رزین بوده و دانه ها حاوی اسیدهای چرب نظیر لینولئیک و گاما لینولئیک است.

 

 کاشت بذر گل گاوزبان

تاریخ کاشت بذر از اواخر اسفندماه تا خردادماه است چنانچه منطقه دارای زمستان خیلی سرد نباشد عملیات کاشت را می توان در پاییز انجام داد که در این صورت گیاهان سبز شده در اردیبهشت سال بعد به گل می نشینند درحالی که گیاهان کاشته شده در بهار هیچ وقت زودتر از ماه تیر گل نمی دهند. اما زمینهای کوهپایه ای برای کشت آن مناسبتر است.

بذور گل گاوزبان طی ۵ تا ۲۱ روز و در دمای ۲۱ درجه سانتیگراد جوانه می زنند. گل گاوزبان را می توان از اوایل تا اواخر بهار در داخل خانه یا مستقیما خارج از خانه پس از آن که خاک گرم شد کاشت. کشت در داخل خانه بطور معمول ۴ تا ۸ هفته قبل از کشت بیرون انجام می گیرد. بذور در عمق ۳ سانتیمتر در سینی کشت یا گلدان حاوی خاک کمپوست دار کاشته شود. اطمینان حاصل شود که بستر کشت مرطوب باشد ( اما خیس نباشد). اطراف ظروف کشت را با پلاستیک بپوشانید تا جوانه زنی بهتر صورت گیرد.

برای انتقال نشای گل گاو زبان دقت شود تا به ریشه های آن صدمه وارد نشود. اگر می خواهید کشت این گیاه را بصورت مستقیم در مکان اصلی انجام دهید بهتر است خاک مناسب را بخوبی شخم زده و بذور را کمی عمیق تر یعنی تا عمق ۱۰سانتیمتری کشت کنید. ۴۰ تا ۵۰ سانتیمتر بین هر گیاه و بین ردیفها ۶۰ تا ۷۰ سانتیمتر فاصله قرار دهید و بخوبی آبیاری را انجام دهید. گیاهچه ها پس از جوانه زنی بسرعت رشد کرده و از علفهای هرز بخوبی قابل تشخیص می شوند.

شرایط مناسب آب و هوایی هنگام گلدهی گل گاوزبان و رعایت اصول بهزراعی از مهمترین دلایل افزیش برداشت گل گاوزبان می باشد.

نکته دفع علفهای هرز مزارع گل گاوزبان، به دفعات باید انجام گیرد.

 

آبیاری گل گاوزبان

در مناطقی که بارندگی به اندازه کافی و پراکندگی بارش آن مناسب باشد، کشت به صورت دیم صورت می‌گیرد. اما در مناطق خشک نیاز به آبیاری مرتب است.

از آنجا که آبیاری بیش از حد نسبت به آبیاری کمتر از حد مشکل بزرگ تری است، باید بین هر آبیاری اجازه دهید که خاک اطراف گل گاوزبان خشک شود. قبل از کاشت گل گاوزبان، مقداری کمپوست به خاک اضافه کنید. با انجام این کار مقدار زیادی مواد مغذی برای گیاه فراهم می شود. اما باید مواظب باشید کمپوست بیش از حد اضافه نشود.

 

 مهمترین آفات گل گاوزبان
مهمترین آفت گل گاوزبان کرم برگ خوار است که در زمان برداشت بیشترین خسارت را وارد می کند و چون در این زمان مبارزه ی شیمیایی صلاح نمی باشد، مبارزه ی بیولوژیک توصیه می شود.

سفیدک پودری نیز خساراتی را بر این گیاه می تواند وارد کند .

 

 

برداشت گل گاوزبان

در گاوزبان ایرانی فقط گل برداشت می شود.  در سال اول گیاه به صورت رزت بوده و از سال دوم گل می دهد که تقریبا تا ۸ – ۷ سال رشد و نمو آن می تواند ادامه یابد. سال های چهارم و پنجم پربازده ترین سال های گل دهی آن است. گل دهی از نیمه اردیبهشت ماه در هر سال شروع شده و تا تیرماه ادامه دارد. با آغاز شکفتن گل ها، اقدام به گل چینی می شود. در صورت تاخیر در برداشت، گل ها پس از یکی دو روز ریزش کرده و جمع آوری آنها از سطح خاک بسیار مشکل می شود. در این موقع ساقه گیاه را از قاعده قطع نمایید. تماس خارجی با برگ گل گاوزبان تازه ممکن است سبب خارش پوست در برخی افراد حساس شود. خارهای سطح گیاه می تواند تحریک کننده پوست شما باشد، بنابراین استفاده از دستکش هنگام کار با گل گاو زبان قابل توصیه است.

گل های جمع آوری شده بر روی پارچه تمیز و در سایه خشک می شوند. گل های تازه به علت شهد موجود، بسیار چسبناک هستند و موجب تجمع مورچه ها می شوند. در شرایط آب و هوایی خشک و نیمه خشک کشور طی ۴۸ ساعت گل ها به طور کامل خشک می شوند. در حالی که در نواحی شمالی کشور، خشک شدن تا یک هفته طول می کشد.


گل مرغوب گلی است که دارای دم سفید و گلبرگهای بنفش باشد. گل های تازه به رنگ ارغوانی هستند و در صورتی که در شرایط مطلوب خشک شوند به رنگ بنفش در می آیند، اما در شرایط عدم تهویه و یا زیاد بودن رطوبت، رنگ گل های خشک شده به سیاهی می گراید و احتمال کپک زدگی هم زیاد می شود.بهم زدن گلها حین خشک شدن ضروری است.

 

روش تکثیر گل گاوزبان

گل گاوزبان بعد از گل دهی به دانه می رود و افتادن دانه ها روی زمین باعث تداوم گیاه می شود. در صورتی که می خواهید گیاه در سال بعد مجددا رشد کند باید اجازه دهید گیاه دانه تولید کند ولی در صورتی که نمی خواهید گیاه در سال بعد باز هم رشد کند باید قبل از تولید دانه، گل ها را بچینید. پرورش گل گاوزبان در باغ به یک فضای اختصاصی نیاز دارد.

 

خواص درمانی گل گاوزبان

 تقویت‌کننده اعصاب و روان و حواس پنجگانه، و نشاط‌آور است.

 گل گاو زبان و برگ های تصفیه کننده خون است.

 آرام کننده اعصاب است.
 عرق آور است.
 ادرار آور است.
 گل گاو زبان کلیه ها را تقویت می کند.
 سرماخوردگی را برطرف می کند.
 برگ تازه گل گاو زبان برای درمان جوش‌های چرکین دهان اطفال، برفک، سستی بیخ دندان و رفع حرارت دهان موثر است.
 عرق گل‌گاوزبان برای امراض سوداوی، وسواس و خفقان مفید است.
 گل گاو زبان دارای منیزیم بوده و از سرطان پیشگیری می‌کند.

 در درمان اختلال حواس کاربرد فراوانی دارد.
 گل گاو زبان شکم را نرم و کیسه صفرا را باز می‌کند، اَخلاط سوخته سوداوی را از معده خارج و عوارض آن را از بین می‌برد.
 در تنظیم اختلالات ادراری و تعریق، موثر است.

 گل گاو زبان در درمان برونشیت موثر است.
 بی اختیاری دفع ادرار را درمان می کند.
 التهاب و ورم کلیه را درمان می کند.
 گل گاو زبان در درمان بیماری سرخک و مخملک مفید است.
 ضماد برگ های گاو زبان برای رفع ورم موثر است.
 برگهای گاوز بان را بپزید و مانند اسفناج از آن استفاده کنید.
 برگهای تازه گل گاو زبان دارای مقدر زیادی ویتامین C می باشد و در بعضی از کشورها آنرا داخل سالاد می ریزند.

 

 

احتیاط در مصرف گل گاوزبان

 

مصرف بی رویه گل گاوزبان خطرناک است و موجب مسمومیت می گردد. گل گاوزبان بعلت داشتن آلکالوئید برای زنان باردار و کودکان مضر می باشد.ممکن است به علت وجود آلکالوئید فشار خون را کمی بالا ببرد.  کسانی که بیماری کبدی دارند نباید از گل گاوزبان استفاده کنند و ممکن است برای کبد سمی باشد.  استفاده زیاد از گل گاوزبان ممکن است اثر دیورتیک داشته باشد (باعث تکرر ادرار می شود). در برخی موارد ، موجب مسمومیت شدید و در نهایت مرگ می شود.

 

 

 

این مطالب نیز میتوانند برای شما جالب باشند

نظر دهید :

نام شما : *
ایمیل شما :*
نظر شما :*
کد امنیتی : *
عکس خوانده نمی شود

بالا