آموزش کاشت و تکثیر گیاه دارویی بابونه

تاریخ : 1397.07.09
نویسنده : modiriat
نظرات : 0

دنیای گیاهان : یکی از گیاهان دارویی که میتوان به سهولت آن را در فضاهای کوچک و آپارتمانی و یا در فضاهای وسیع ، کشت نمود ، گیاه بابونه است که خواص درمانی فوق العاده ای را دارا می باشد. 

 

آموزش کاشت گیاه بابونه

 

گل بابونه (به انگلیسی Chamomile)

بابونه نامی عمومی است که برای انواع مختلفی از گیاهان هم‌خانواده با مینای چمنی (از تیرهٔ کاسنیان) به کار می‌رود. دو گونه از این گیاهان، شامل بابونه آلمانی، به صورت دم‌شده به کار می‌روند و برایشان خواص دارویی قائل شده‌اند. دو گونهٔ اصلی بابونه که به صورت دم‌کرده استفاده می‌شوند و برایشان خواص دارویی در نظر گرفته می‌شود عبارتند از بابونه آلمانی و بابونه رومی. گونه‌های دیگری از گیاهان هم نام بابونه بر خود دارند (نظیر بابونه بهاری وبابونه زرد) اما معمولاً به صورت دم‌کرده به کار نمی‌روند و خواص دارویی برایشان ذکر نشده‌است.

این گیاه آنتی‌اکسیدان، ضدالتهاب و آنتی‌باکتریال در زمره یکی از موثق‌ترین گیاهان جهان محسوب می شود. یافته‌های اولیه دال بر آن است که بابونه سلول‌های سرطانی را خنثی می‌کنند اما خواص اثبات‌شده‌ی آن شامل ترمیم سریع زخم‌ها، پیشگیری و بهبود سرماخوردگی، مقابله با عفونت‌های باکتریایی، فرونشاندن اسپاسم و گرفتگی عضلانی، آرام کردن اضطراب و بهبود کیفیت خواب می‌شود. گل بابونه یک نوع گل کوچک سفید است که می توان آن را خشک کرد و به جای چای از آن استفاده کرد. اگر می خواهید بابونه را برای استفاده به جای چای بکارید بهتر است از نوع بابونه آلمانی استفاده کنید. گیاه بابونه فقط تا حدود 22/5 سانتی متر رشد می کند، اما بابونه آلمانی تا 60 سانتی متر هم بلند می شود. قطر گل بابونه در حدود 3 سانتی متر می باشد.

بابونه اغلب در زمین کاشته می شود ولی می توان آن را در گلدان های بزرگ هم کاشت. از آنجا که بابونه آلمانی بلندتر رشد می کند، بهتر است این نوع در گلدان کاشته شود. این گل زیبا معطر است و وقتی در زمین رشد می کند زنبورها را به سمت خود جذب می کند.

 

این گیاه در موارد زیر می‌تواند مفید واقع شود:

  • مبارزه با اضطراب و افسردگی
  • جلوگیری از آلرژی
  • ضد التهاب
  • درمان اسپاسم عضلانی
  • درمان اختلالات قاعدگی
  • درمان بی خوابی
  • درمان اختلالات پوستی
  • بهبود زخم ها
  • بهبود عملکرد سیستم گوارش
  • کاهش دردهای روماتیسمی

 

مشخصات گیاه

نام علمی گل بابونه : Matricaria recutita

نوع گیاه : بابونه آلمانی یکساله است و بابونه رومی چندساله می باشد.

نیاز به نور: آفتاب کامل تا سایه جزیی

نیاز به آب: خاک گلدان باید مرطوب نگه داشته شود ولی نباید خیس شود.

خاک مناسب: خاک شنی با زهکشی خوب برای کاشت بابونه مناسب است.

کود دهی: اگر گل بابونه در گلدان کاشته شود می توان ماهی یکبار کوددهی را انجام داد. بابونه بدون کود هم به خوبی رشد می کند.

آفات و بیماری های گل بابونه : گل بابونه معمولا به آفات و بیماری ها حساس نیست، ولی وقتی در زمین کاشته می شود ممکن است دچار شته شود.

 

 

روش کاشت و تکثیر گیاه بابونه

یک بسته تخم بابونه خریداری نمائید ویا می توان از گل های بابونه دانه آن را به دست آورد. دانه ها را بعد از سرما در گلدان بکارید.  آنها را در ابتدای کاشت درون اتاق نگه دارید زیرا ریشه‌ها گرما را دوست دارند. پس از ۶ تا ۸ هفته، بابونه‌ها را به فضایی آفتاب‌گیر که هوا جریان دارد، منتقل کنید. یک بار در هفته آنها را آبیاری کنید یا هر زمانی که خشک به نظر رسیدند. دانه بابونه در عرض یک یا دو هفته جوانه می زند. در عرض یکی دو ماه، گل‌های ریز زرد و سفید آن آماده‌ی برداشت است. گل بابونه را می توان با قلمه هم کاشت. یکی از شاخه های بابونه به بلندی 8 تا 12 سانتی متر جدا کنید و آن را بکارید. گل های بابونه را می توان بعد از بالغ شدن چید و به جای چای از آن ها استفاده کرد. آنها را درون سینی خشک نمائید. گل‌ها را خرد نمائید و درون قوری بریزید. آب جوش را به آن بیافزائید، اجازه دهید دم بکشد و نوش‌جان کنید!

این مطالب نیز میتوانند برای شما جالب باشند

نظر دهید :

نام شما : *
ایمیل شما :*
نظر شما :*
کد امنیتی : *
عکس خوانده نمی شود

بالا