آموزش تصویری ساخت کوکداما بصورت کامل

تاریخ : 1398.04.03
نویسنده : modiriat
نظرات : 0

دنیای گیاهان :کوکداما روشی برای پرورش گیاهان بدون نیاز به گلدان و بصورت معلق است که در ادامه با نحوه ساخت قدم به قدم آن آشنا خواهید شد.

آموزش قدم به قدم و تصویری ساخت کوکداما

 

کوکداما چیست؟

کوکداما یک روش باغبانی ژاپنی است که در آن ریشه های یک گیاه در خزه پیچیده می شوند، با نخ بسته شده و آویزان می شود. اصطلاح “کوکدما” از بومیان ژاپنی است، از “koke” می آید که به معنی خزه و “damas”  که به معنی توپ یا توپک است.

کوکداما به تنهایی مانند یک گلدان رفتار میکند و تمام مواد مورد نیاز گیاه در این روش تامین میشود و شما میتوانید با استفاده از این روش گیاهانتان را از سقف آویزان کنید و کنترل بهتری روی گیاهتان داشته باشید.

 

برای ساخت کوکداما به این موارد نیاز دارید:

 

نخ کتان:

  • از این نخ برای وصل کردن خزه ها به کف کوکدامای خود استفاده خواهید کرد.

 

گیاه:

  • بهترین گیاهان برای کوکداما گیاهانی هستند که ریشه های توپ مانند کوچک دارند. البته، بیشتر گیاهان به احتمال زیاد با این روش با شادابی رشد می کنند چون هم نور کافی وجود دارد و هم به خوبی از آنها نگهداری می شود. 

 

آب:

  • باید آب را دم دست نگه دارید تا چسبندگی لازم را در هنگام توپی کردن خاک ایجاد کنید.

 

قیچی:

  •  برای چیدن و بریدن نخ و ریسمان به آن احتیاج خواهید داشت، بنابراین قیچی یا یک چاقوی تیز دم دست داشته باشید.

 

خزه:

  • لایه های صاف و نازک از خزه دور ریشه های گیاه پیچیده خواهند شد تا ریشه ها هنگام فشار آسیب نبینند .

 

خزه ی اسفنجی:

  •  درست مثل خاک بونسای باید ریشه های گیاه را با خزه ی اسفنجی احاطه کنید تا رطوبت لازم برای آنها حفظ شود. باید خزه ها را قبل از اینکه پروژه را شروع کنید در آب حسابی مرطوب کنید و حتما به اندازه ی کافی خزه برای احاطه ی ریشه های گیاه به کار ببرید.

 

کود گیاهی:

  • اضافه کردن کود گیاهی به خاک ( که بیشتر نقش تقویت کننده ی خاک را دارد ) به کوکدامای شما کمک می کند تا رطوبتش را حفظ کرده و مواد مغذی اش از دست نروند.

 

خاک باغچه:

  • این خاک با افزودن مواد مغذی و قابلیتش در مدیریت آب ، باعث بهبود کیفیت ترکیب خاک می شود.

 

خاک بونسای:

  • خاک بونسای به خاطر توانایی اش در حفظ آب، رطوبت لازم برای شاداب نگه داشتن کوکدامای شما را فراهم می کند.

 

بهترین گیاهان برای کوکداما کدامند ؟

 

گیاهانی که به فضای کمی برای ریشه نیاز دارند بهترین گزینه برای باغچه های معلق هستند. قبل از اینکه انتخاب کنید، تحقیق کنید ببینید کدام گیاهان در عناصر موجود در محل مورد نظر شما شاداب و سرزنده خواهند ماند . گیاهانی که به آب زیادی نیاز ندارند نیز برای این روش مناسبند .

 

مراحل ساخت کوکداما روش اول

 

1.  گیاه را از مکان فعلی خارج کرده و ریشه ها را تمیز کنید .

ریشه گیاه را از خاک جدا کنید. این که شما از گیاهان آپارتمانی یا گیاهان فضای باز برای کوکداما استفاده می کنید، فرقی نمیکند. گام اول این است که گیاهان را از خاک بیرون آورده و آن را از گلدان یا زمین جدا کنید. برای پاک کردن خاک از اطراف ریشه به آرامی از انگشتان خود استفاده کنید و برای گیاهان با ریشه های بسیار خوب، آنها را به روش غرقاب برای از بین بردن خاک بشویید.
اگر گیاه در خارج از منزل قرار داشته است، قبل از آوردن آن به داخل ، برگها را برای اشکالات و سایر آفات بررسی کنید.

 

2. ریشه های گیاه را با خزه های اسفنجی بپوشانید .

خزه های اسفنجی را از آب خارج کنید و حتما به اندازه ی کافی خزه برای احاطه کردن ریشه ها استفاده کنید. خزه را به صورت حلقه ای فشار دهید تا تمام آب اضافی آنها خارج شود و سپس آنها را به دور ریشه ها بپیچید و با نخ کتان ببندید.

 

3.  خاک بونسای ،خاک کودی و باغچه را با هم ترکیب کنید .

ما ترکیبی از ۴ فنجای خاک باغچه، یک فنجان کود گیاهی، یک فنجان بونسای و یک فنجان آب را پیشنهاد می کنیم. البته، وقتی خاک حالت خاک کوزه گری به خود بگیرد متوجه خواهید شد که خاک ها را به نسبت مناسب در هم ترکیب کرده اید.

 

4. ریشه های گیاه را با خاک های ترکیبی به صورت یه توپ بپوشانید .

از ترکیب خاکی برای ایجاد یک توپ خاکی به اندازه ی کافی بزرگ در اطراف ریشه های پیچیده شده در خزه استفاده کنید. اگر برای نگهداشتن خاک ها کنار یکدیگر با مشکل مواجهید، خاک و آب بیشتر به ترکیب خود اضافه کنید. این کار را تا جایی ادامه دهید که خاک به خوبی ریشه هارا در خود جای دهد.

 

5. توپ را با لایه های نازک خزه بپوشانید.

خزه های نازک را در اطراف خاک بپیچید و با نخ آنها را ببندید. باید اطمینان حاصل کنید که نخ به اندازه ی کافی محکم و قوی باشد چون قرار است گیاه خود را از این نخ آویزان کنید.

 

6.  نخ بیشتری اضافه کنید و حلقه ای ایجاد کنید که بتوان از آن گیاه را آویزان کرد.

به پیچیدن نخ در اطراف خزه ادامه دهید و وقتی حس کردید به اندازه ی کافی قوی و محکم شده است تا بتواند وزن گیاه را تحمل کند، یک گره بزنید. فراموش نکنید در نخ موجود حلقه ای ایجاد کنید، حتما طول لازم برای نخ را در نظر بگیرید چون کوکدمای شما قرار است از این نخ آویزان شود.

 

7. محل مناسبی را انتخاب کنید و کوکدما را آویزان کنید و یا مانند تصویر ، آن را در مکان دلخواهتان قرار دهید.

بیشتر گیاهان خانگی از رطوبت و نور آفتاب غیر مستقیم لذت می برند. باغچه ی نخی خود را در جایی قرار دهید که بهترین شرایط برای نیازهای گیاهانتان فراهم باشد. اگرچه کوکداما روش مناسبی برای گیاهان است اما به مراقبت های مختص خود نیز نیاز دارد .

 

مراحل ساخت کوکداما روش دوم

1-خاک بونسای ، پیت ماس و خاک رس را به مقدار مساوی با هم ترکیب کنید. سپس این ترکیب را به شکل توپ با توجه به سایز گیاه خود ، حالت دهید . (اگر گیاه بزرگتر بود ، توپ بزرگتری باید تهیه کنید.)

آموزش قدم به قدم ساخت کوکداما بصورت تصویری

 

2-داخل توپ تهیه شده ، حفره ای ایجاد کنید. دقت کنید که این حفره نباید موجب باز شدن قسمت انتهایی توپ شود. گیاه مورد نظر را از گلدان و ... قبلی خارج کرده و ریشه آن را داخل حفره ای که در توپ ایجاد کرده اید قرار دهید.

آموزش قدم به قدم ساخت کوکداما بصورت تصویری

 

3-با خزه اطراف توپ را کاملا بپوشانید.

 

آموزش قدم به قدم ساخت کوکداما بصورت تصویری

 

3-با استفاده از نخ کتانی ، اطراف خزه را مانند تصویر بپوشانید تا خزه ها جابجا نشوند.

 

آموزش قدم به قدم ساخت کوکداما بصورت تصویری

 

 

4-یک میله آویز و یا مقداری نخ یا طناب کتانی و ... را از انتهای کوکداما عبور داده و خوب محکم کنید و آن را آویزان نمایید. میتوانید یک درب قوطی کوچک و یا یک تکه چوب ویا سنگ را به در مکان مورد نظرتان قرار داده و کوکداما را روی آن قرار دهید و آویز نکنید.

آموزش قدم به قدم ساخت کوکداما بصورت تصویری

 

 

 

مراقبت های مورد نیاز برای گیاهان به روش کوکداما

 

 آبیاری

باید باغچه ی نخی خود را به طور منظم، بیش از سه تا پنج بار در هفته آبیاری کنید. وزن توپ نشانه ی خوبی برای تعیین زمان آبیاری است. وقتی وزن توپ سبک شود، این یعنی اینکه گیاه تشنه است.

نکته : نوع آبیاری و تعداد آبیاری به زمانی از سال که در  آن قرار داریم ، بستگی دارد . آبیاری می تواند به دو روش صورت بگیرد:

 

1.غوطه وری در آب

 

2. اسپری کردن 

 

غوطه وری یعنی، فرو بردن توپ خزه درآب به مدت 10 تا 25 دقیقه تا کاملا از آب اشباع شود. بعد از اتمام تایم آبیاری از داخل آب خارج کرده و به آرامی توپ کوکداما رو فشار دهید تا آب بیش اضافی تخلیه شود .

اما روش بعدی اسپری کردن آب است در حدی که نیاز گیاه بر طرف شود .توجه داشته باشید که اسپری حتما باید روی توپ انجام بگیرید . همچنین شما میتوانید از یک ظرف سنگریزه و آب در زیر کوکداما استفاده کنید تا رطوبت مورد نیاز آن را تامین کنید.

 

 نور

محیط سایه روشن به دور از تابش نور مستقیم آفتاب برای کوکداما خوب است . شبیه به گیاهان دیگر با توجه به نوع گیاه در محیط داخلی طیف نور از متوسط تا خوب فراهم کنید. گیاهانی هستند که نیاز به نور کمتری دارند. در این مورد، این بستگی به نوع گیاهی دارد که در گلدان خزه بسته است.

 

هرس

گیاهانتان را به طور مرتب چک کنید اگر زمانی شما یک برگ مرده و یا زرد شده دیدید حتما با قیچی باغبانی آن را ببرید تا مواد مغذی درون کوکداما هدر نرود . اگر مدام در کوکدامای خود برگ های زرد مشاهده میکنید این نشان دهنده ی آن است که شما گیاه خود را به اندازه ی کافی آبیاری نمیکنید .

 

هوا و گرما

نباید در مجاورت گرما، تهویه مطبوع و جریان باد های شدید باشد . این باعث می شود که توپ خشک شود و گیاه نیز از آن خشک شدن رنج می برد. برای حفظ رطوبت محیط ،رطوبت اطراف گیاه رو با اسپری کردن آب بالا ببرید ،تا حد امکان روی گیاه آب اسپری نکنید.

 

تعویض کوکداما

مانند هر روش دیگری گیاهان داخل کوکداما نیز رشد میکنند و ریشه های بزرگتری ایجاد میکنند در این مورد شما باشد کوکدامای خود را تعویض کنید و یک کوکدامای بزرگتر و جدید درست کنید . برای اکثر گیاهان این مورد 1 یا 2 بار در سال لازم است .

 

 

 

 

 

 

 

واژگان مرور شده :

خرید کوکداماگیاهان مناسب کوکداماطریقه ساخت کوکداماساخت گلدان کوکدامانگهداری کوکداماخاک کوکداماگل کوکدامااموزش ساخت کوکداماعلاقه مندان به گل و گیاه همیشه به دنبال راهی برای زیباتر کردن خانه ی خود با گیاهان هستند اما با روش های نگهداری گیاهان آشنایی زیادی ندارند . ما در اینجا طریقه ساخت کوکداما ، گیاه مناسب و خاک آن را به شما معرفی میکنیم اما در ابتدا باید این سوال را بپرسیم که وکداما چیست ؟!!کوکداما چیست؟کوکداما یک روش باغبانی ژاپنی است که در آن ریشه های یک گیاه در خزه پیچیده می شوند، با نخ بسته شده و آویزان می شود. اصطلاح “کوکدما” از بومیان ژاپنی است، از “koke” می آید که به معنی خزه و “damas”  که به معنی توپ یا توپک است.کوکداما به تنهایی مانند یک گلدان رفتار میکند و تمام مواد مورد نیاز گیاه در این روش تامین میشود و شما میتوانید با استفاده از این روش گیاهانتان را از سقف آویزان کنید و کنترل بهتری روی گیاهتان داشته باشید. کوکداما در واقع یک روش خلاقانه برای چیدمان گیاهان می باشد . با ما همراه باشید تا با ساخت این روش سنتی آشنا شوید .برای یادگیری ساخت گلدان های آویز به ساده ترین روش ها کلیک کنید.وسایل لازم برای شروع کارنخ کتان:از این نخ برای وصل کردن خزه ها به کف کوکدامای خود استفاده خواهید کرد.گیاه:بهترین گیاهان برای کوکداما گیاهانی هستند که ریشه های توپ مانند کوچک دارند. البته، بیشتر گیاهان به احتمال زیاد با این روش با شادابی رشد می کنند چون هم نور کافی وجود دارد و هم به خوبی از آنها نگهداری می شود.آب:باید آب را دم دست نگه دارید تا چسبندگی لازم را در هنگام توپی کردن خاک ایجاد کنید.قیچی: برای چیدن و بریدن نخ و ریسمان به آن احتیاج خواهید داشت، بنابراین قیچی یا یک چاقوی تیز دم دست داشته باشید.خزه:لایه های صاف و نازک از خزه دور ریشه های گیاه پیچیده خواهند شد تا ریشه ها هنگام فشار آسیب نبینند .خزه ی اسفنجی: درست مثل خاک بونسای باید ریشه های گیاه را با خزه ی اسفنجی احاطه کنید تا رطوبت لازم برای آنها حفظ شود. باید خزه ها را قبل از اینکه پروژه را شروع کنید در آب حسابی مرطوب کنید و حتما به اندازه ی کافی خزه برای احاطه ی ریشه های گیاه به کار ببرید.کود گیاهی:اضافه کردن کود گیاهی به خاک ( که بیشتر نقش تقویت کننده ی خاک را دارد ) به کوکدامای شما کمک می کند تا رطوبتش را حفظ کرده و مواد مغذی اش از دست نروند.خاک باغچه:این خاک با افزودن مواد مغذی و قابلیتش در مدیریت آب ، باعث بهبود کیفیت ترکیب خاک می شود.خاک بونسای:خاک بونسای به خاطر توانایی اش در حفظ آب، رطوبت لازم برای شاداب نگه داشتن کوکدامای شما را فراهم می کند.بهترین گیاهان برای کوکداما کدامند ؟!گیاهانی که به فضای کمی برای ریشه نیاز دارند بهترین گزینه برای باغچه های معلق هستند. قبل از اینکه انتخاب کنید، تحقیق کنید ببینید کدام گیاهان در عناصر موجود در محل مورد نظر شما شاداب و سرزنده خواهند ماند . گیاهانی که به آب زیادی نیاز ندارند نیز برای این روش مناسبند .مراحل ساخت کوکداما1.  گیاه را از مکان فعلی خارج کرده و ریشه ها را تمیز کنید .ریشه گیاه را از خاک جدا کنید. این که شما از گیاهان آپارتمانی یا گیاهان فضای باز برای کوکداما استفاده می کنید، فرقی نمیکند. گام اول این است که گیاهان را از خاک بیرون آورده و آن را از گلدان یا زمین جدا کنید. برای پاک کردن خاک از اطراف ریشه به آرامی از انگشتان خود استفاده کنید و برای گیاهان با ریشه های بسیار خوب، آنها را به روش غرقاب برای از بین بردن خاک بشویید.اگر گیاه در خارج از منزل قرار داشته است، قبل از آوردن آن به داخل ، برگها را برای اشکالات و سایر آفات بررسی کنید.2. ریشه های گیاه را با خزه های اسفنجی بپوشانید .خزه های اسفنجی را از آب خارج کنید و حتما به اندازه ی کافی خزه برای احاطه کردن ریشه ها استفاده کنید. خزه را به صورت حلقه ای فشار دهید تا تمام آب اضافی آنها خارج شود و سپس آنها را به دور ریشه ها بپیچید و با نخ کتان ببندید.3.  خاک بونسای ،خاک کودی و باغچه را با هم ترکیب کنید .ما ترکیبی از ۴ فنجای خاک باغچه، یک فنجان کود گیاهی، یک فنجان بونسای و یک فنجان آب را پیشنهاد می کنیم. البته، وقتی خاک حالت خاک کوزه گری به خود بگیرد متوجه خواهید شد که خاک ها را به نسبت مناسب در هم ترکیب کرده اید.4. ریشه های گیاه را با خاک های ترکیبی به صورت یه توپ بپوشانید .از ترکیب خاکی برای ایجاد یک توپ خاکی به اندازه ی کافی بزرگ در اطراف ریشه های پیچیده شده در خزه استفاده کنید. اگر برای نگهداشتن خاک ها کنار یکدیگر با مشکل مواجهید، خاک و آب بیشتر به ترکیب خود اضافه کنید. این کار را تا جایی ادامه دهید که خاک به خوبی ریشه هارا در خود جای دهد.5. توپ را با لایه های نازک خزه بپوشانید.خزه های نازک را در اطراف خاک بپیچید و با نخ آنها را ببندید. باید اطمینان حاصل کنید که نخ به اندازه ی کافی محکم و قوی باشد چون قرار است گیاه خود را از این نخ آویزان کنید.6.  نخ بیشتری اضافه کنید و حلقه ای ایجاد کنید که بتوان از آن گیاه را آویزان کرد.به پیچیدن نخ در اطراف خزه ادامه دهید و وقتی حس کردید به اندازه ی کافی قوی و محکم شده است تا بتواند وزن گیاه را تحمل کند، یک گره بزنید. فراموش نکنید در نخ موجود حلقه ای ایجاد کنید، حتما طول لازم برای نخ را در نظر بگیرید چون کوکدمای شما قرار است از این نخ آویزان شود.7. محل مناسبی را انتخاب کنید و کوکدما را آویزان کنید.بیشتر گیاهان خانگی از رطوبت و نور آفتاب غیر مستقیم لذت می برند. باغچه ی نخی خود را در جایی قرار دهید که بهترین شرایط برای نیازهای گیاهانتان فراهم باشد. اگرچه کوکداما روش مناسبی برای گیاهان است اما به مراقبت های مختص خود نیز نیاز دارد .در ادامه مواردی برای نگهداری از کوکداما بیان شده است که باهم میبینیم .کوکداما یک گلدان طبیعی منحصربه فرد ژاپنی است که نسبت به بقیه‌ی گلدان‌ها کاملا متفاوت است.کوکداما یا توپ خزه از گیاهی تشکیل شده که داخل خاک مخصوص و خزه قرار گرفته و برای محکم شدن، به دور آن نخ کنفی بسته می‌شود. این طراحی را می‌توان به صورت ایستاده بر روی میز و یا به صورت آویزان در هر جای منزل یا محل کار قرار داد.آموزش جامع زیر به علاقمندان گل و گیاه کمک می‌کند تا کوکدامای خودشان را بسازند. مطمئن باشید با کمی تمرین می‌توانید کوکداماهای زیبایی برای خودتان درست کنید.گیاه مناسب برای کوکدامااگر چه قبلا در مطلب تاریخچه کوکداما و گیاهان مناسب برای آن به تفصیل در مورد گیاهان مناسب برای ساخت کوکداما صحبت شد. اما برای راحتی شما به طور مختصر به تعدادی از آن‌ها اشاره می‌شود.به طور کلی گیاهانی برای ساخت این نوع از گلدان مناسب هستند که ماندگاری و تاب‌آوری بالایی در برابر تغییرات آب و هوایی دارند که از جمله‌ی آنها می‌توان به پتوس (Pothos)، برگ انجیری (Philodendron)، اسپاتی فیلوم (PeaceLily)، قاشقی ( Radiator plants)، برگ انجیری (Swiss cheese plant) و دراسنا (Dracaena)  اشاره کرد.مواد لازم و شیوه ساخت کوکداما مواد لازمخاک بونسایخزه ی ورقه ای یا معمولی (سبز و نرم باشد)پیت ماس (خزه‌ی پوسیده)گیاه مورد نظر برای کوکدامانخ کنفی یا کاموا یا کنف برای تزییننخ خیاطی مشکیظرف بزرگ آبروزنامه یا پارچه برای زیر دستزیرگلدانی کوچک (در صورت تمایل) ابزار مورد نیازدستکشقیچیانبردستبطری اسپری آبروش کار ساخت کوکداما ابتدا خزه ی ورقه ای را به مدت یک ساعت در آب ولرم بخیسانید.نکته: اگر خزه‌ی ورقه ای در دسترس نبود، از خزه‌ی معمولی استفاده کنید و برای خیس کردن آن آب را به مقدار زیاد بر رویش اسپری کنید.خیس کردن خزه کوکداما پیت ماس و خاک بونسای را به نسبت ۷ (پیت ماس) به ۳ (بونسای) با هم مخلوط کنید. یعنی به ازای ۷ واحد خزه ۳ واحد خاک بونسای اضافه کنید.مقدار کلیِ خاک و خزه بستگی به اندازه ی کوکداما و گیاه‌تان دارد. این دو ماده را به خوبی با هم مخلوط کنید تا تقریبا در همه‌جا ترکیب یکسانی حاصل شود.علت استفاده از پیت ماس این است که رطوبت خاک را حفظ می‌کند و از خشک شدن سریع گیاه جلو گیری می‌کند. ما نیز در گُل‌سِتان پس از امتحان کردن مواد مختلف به این نتیجه رسیدیم که ترکیب پیت ماس و خاک بنسای بهترین ترکیب است.درصورتی که پیت ماس نداشتید، می توانید از خزه‌ی معمولی هم  استفاده کنید. حالا کم کم به آن آب اضافه کنید تا به صورت مخلوط یکدستی دربیاید. در صورتی که گیاه در گلدان قرار دارد، آن را از گلدان خارج کنید و ریشه‌ی گیاه را تمیز کنید و اگر ریشه‌ها بلند است با قیچی مقداری از آن را کوتاه کنید. حال مقداری از مخلوط گِل را دور ریشه بگیرید و دور تا دور ریشه را با توپ کوچکی از گِل بپوشانید. مقدار گِل به حجم ریشه‌های گیاه بستگی دارد.نکته: برای راحتی کار می‌توانید پس از قرار دادن ریشه‌ها درون گِل، دور آن را با یک پارچه نخی مانند تصویر زیر ببندید تا از ریختن آن جلو گیری و کار دورپیچی با خزه‌ها آسان شود.قرار دادن ریشه گیاه در گِل و پارچهخزه های ورقه ای را از آب بیرون آورید و با دست فشار دهید تا آب اضافی آن جدا شود. حالا یک تکه خزه را دور تا دور ریشه بپیچید و بعد با نخ سیاه معمولی (خیاطی) دور آن بپچید تا محکم شود و در عین حال نخ هم دیده نشود.کم کم تکه های دیگر از خزه را به روی گیاه اضافه کنید و با نخ محکم کنید. این کار را تا آنجایی ادامه دهید که خزه ها شکل کاملا یکدستی پیدا کنند و کوکداما به شکل توپ دربیاید.نحوه پیچیده خزه به دور گیاهآنقدر نخ دور توپ بپیچید که هیچ خزه ای از آن نریزد و جای خزه‌ها کاملا ثابت شود. سپس خزه‌ها را با آب اسپری کنید.بستن خزه به دور ریشه کوکداما (مرحله ی اختیاری) حالا می توانید با نخ کنفی یا کاموای رنگی کوکداما را تزیین کنید. به سلیقه ی خودتان نخ کنف یا کاموا را دور کوکداما بپیچید و قسمت‌های اضافی خزه که از بین نخ‌ها بیرون زده را با قیچی کوتاه کنید.اکنون کوکدامای شما آماده است و می‌توانید آن را روی یک زیرگلدانی کوچک و زیبا قرار دهید یا اینکه آن را به صورت آویزان از سقف یا هر جای دیگری قرار دهید.اگر قصد دارید کوکداما را آویزان کنید، تکه‌ای نخ جداگانه در نظر بگیرید و حداقل دو دور به دورآن بپیچید و گره بزنید. اگر از کاموا و کنف به دور کوکدامای خود پیچیده‌اید کافی است نخ را به آن گره بزنید.مقدار بلندی نخ بستگی به جایی که دارد که می‌خواهید کوکداما را از آن‌جا آویزان کنید. همچنین می توانید قلاب محکمی هم به آن وصل کنید تا برای آب دادن فقط کوکداما را از قلاب جدا کنید و پس از آب دادن دوباره سر جایش قرار دهید.همچنین درصورت تمایل می توانید پایه‌های آویز تزیینی را از بازار تهیه کنید یا با لاقیتتان یک پایه ی زیبا برایش بسازید.آویز کوکداما توصیه هابرای شروع کار بهتر است از گیاهان کوچک، مقاوم و هماهنگ با شرایط منزلتان استفاده کنید. گیاه موردنظرتان باید ریشه دار بوده و سرعت رشد بالایی نداشته باشد. همچنین حجم ریشه های گیاه نباید زیاد باشد.برای شروع کار بهتر است کوکداماهای کوچک بسازید.پیت ماس، خزه و خاک بونسای را می توانید از گلفروشی ها هم تهیه کنید.برای نگهداری از کوکداما نیز می‌توانید مطلب روش مراقبت از کوکداما را مطالعه کنید که به طور کامل شیوه نگهداری از این گلدان را در آن توضیح داده‌ایم.مراقبت از گیاهان آپارتمانی و نگهداری از کوکداما کار سختی نیست فقط به کمی صبر و عشق نیاز دارد. اگر در مورد شیوه‌ی مراقبت از هر گیاه،  آموزش‌ها و آگاهی‌های کافی را داشته باشیم، قطعا گیاهانمان عمر طولانی‌تری خواهند داشت و برای مدت طولانی‌تری می‌توانیم از زیبایی‌ آن‌ها بهرمند ویم.  کوکداما هم نوعی گلدان طبیعی است و نکات مراقبتی مخصوص به خودش را دارد. با دانستن این نکته‌ها و رعایت آنها، کوکدامای شما طراوت و تازگی خود را حفظ خواهد کرد و زینب بخش محیط شما خواهد بود.اولین قدم در مراقبت از کوکداما، شناخت کلی آن است. کوکداما توپ خزه‌ای است که از خاک بونسای یا کوکوپیت و خزه ی ورقه ای درست شده و ریشه ی گیاه در وسط آن قرار گرفته است و از هیچ نوع گلدانی چه سفالی و چه پلاستیکی در آن استفاده نشده است.مطلب مرتبط: روش ساخت کوکدامادر نتیجه تغذیه و آبیاری این گیاه مانند سایر گیاهان گلدانی نیست و باید نکات زیر را برای نگهداری از آن مورد توجه قرار دهید.روش آب دادن به کوکداماکوکداما به آبیاری هفتگی و مرتب نیاز دارد و وقتی که روی آن خشک شده، و سبک شده است یا برگ های گیاه پژمرده شده اند وقت آبیاری فرا رسیده است. البته بزرگی و نوع گیاه و مقدار نور و دمای محیط هم بر زمان آبیاری تاثیر دارند.کوکداما در فصل های تابستان و بهار نیاز به آب بیش تری دارد ولی در نیمه‌ی دوم سال آب کمتری می‌خواهد.بهترین روش آبیاری کوکداما،  گذاشتن آن در ظرف آب به مدت حداقل ۵ دقیقه است. به نحوی که خود گیاه داخل آب نرود است.مهم ترین نکته در نگهداری کوکداما حفظ رطوبت نسبی آن است. برای همین ما در گُل سِتان پیشنهاد می کنیم روزانه کوکداما را با اسپری آب، آب پاشی کنید. بهتر است این کار را درهنگام صبح انجام دهید. می توانید برای تنظیم رطوبت هوای محیط از دستگاه بخور سرد هم استفاده کنید. روی گلبرگ های و گیاه آب نپاشید. اگر نشانه های زیر را در کوکداما دیدید، بدانید آبیاری آن بیش از حد معمول بوده است و باید کمتر آب دهید:سیاه شدن ساقه های گیاه از پایینزرد شدن و ریختن برگ هانرمی بیش از اندازه خاک نشانه های آبیاری کم تر از حد معمول کوکداما به شکل زیر هستند:قهوه ای شدن برگ ها یا خشک شدن نوک برگ هاپژمرده شدن گیاهنور مناسب برای کوکدامامقدار نور مورد نیاز کوکداما به نوع گیاهی بستگی دارد که در آن کاشته شده. پس شرایط نوری متناسب با گیاه کوکداما را فراهم کنید.مثلا گیاهان نوردوست را پشت پنجره آویزان کنید اما دقت کنید نور مستقیم خورشید به آن نتابد و در ساعاتی که نور مستقیم وجود دارد، پرده نازکی جلوی پنجره بکشید.برای اطلاع از نور مورد نیاز گیاه خود، روش نگهداری گیاه داخل کوکدامای خود را در اینترنت سرچ کنید.یادتان باشد که تمام گیاهان به نور احتیاج دارند اما مقدار آن برای هر نوع گیاه متفاوت است. نورغیرمستقیم را خیلی از گیاهان دوست دارند. چون نور مستقیم خورشید اغلب باعث سوختگی برگ ها  و خشک شدن سریع کوکداما می شود.گیاهانی را که به نور کم تری احتیاج دارند روی میز کار یا در فضای داخل اتاق بگذارید.کود رسانی یا غذای کوکداماکوکداما در چندماه اول نیاز به غذا ندارد چون خاک آن مواد مغذی کافی را در خود دارد اما بعد از چهارماه لازم است که ماهی یک بار به کوکداما کود بدهید.برای غذارسانی به کوکداما از کود مایع استفاده کنید و حتما به مقدار آن توجه کنید. معمولا نصف مقداری که روی بسته بندی کود نوشته است، برای کوکداما کافی است.کود گیاه را در آب حل کنید و در زمان آبیاری معمول در آب گیاه ریخته و به گیاه بدهید. می توانید آن را به صورت اسپری و به صورت مرتب هم به کوکداما بپاشید.مقدار کودی که به گیاه می دهید بستگی به این دارد که می خواهید گیاه تان چقدر رشد کند. مقدار آن می تواند  از دوبار در سال تا هفته‌ای یک بار متغیر باشد.فصل  بهار و تابستان بهترین زمان برای کودرسانی هستند. همیشه زیاد کود دادن بهتر نیست، گاهی باعث سوختن گیاه می شود . پس سعی کنید مطابق با نوع کود، به اندازه لازم به گیاه کود ید.اینفوگرافیک زیر به صورت خلاصه مراحل و روش نگهداری از کوکداما را توضیح می‌دهد.کوکودماکوکدمانحوه ساخت گلدان به سبک وکودماکوکداماگلدان کوکدامانحوه ساخت کوکدامامراقبت های روش کداما آبیاریباید باغچه ی نخی خود را به طور منظم، بیش از سه تا پنج بار در هفته آبیاری کنید. وزن توپ نشانه ی خوبی برای تعیین زمان آبیاری است. وقتی وزن توپ سبک شود، این یعنی اینکه گیاه تشنه است.نوع آبیاری و تعداد آبیاری به زمانی از سال که در  آن قرار داریم ، بستگی دارد . آبیاری می تواند به دو روش صورت بگیرد: 1.غوطه وری در آب2. اسپری کردن .غوطه وری یعنی، فرو بردن توپ خزه درآب به مدت 10 تا 25 دقیقه تا کاملا از آب اشباع شود. بعد از اتمام تایم آبیاری از داخل آب خارج کرده و به آرامی توپ کوکداما رو فشار دهید تا آب بیش اضافی تخلیه شود .اما روش بعدی اسپری کردن آب است در حدی که نیاز گیاه بر طرف شود .توجه داشته باشید که اسپری حتما باید روی توپ انجام بگیرید . همچنین شما میتوانید از یک ظرف سنگریزه و آب در زیر کوکداما استفاده کنید تا رطوبت مورد نیاز آن را تامین کنید. نورمحیط سایه روشن به دور از تابش نور مستقیم آفتاب برای کوکداما خوب است . شبیه به گیاهان دیگر با توجه به نوع گیاه در محیط داخلی طیف نور از متوسط تا خوب فراهم کنید. گیاهانی هستند که نیاز به نور کمتری دارند. در این مورد، این بستگی به نوع گیاهی دارد که در گلدان خزه بسته است.رسگیاهانتان را به طور مرتب چک کنید اگر زمانی شما یک برگ مرده و یا زرد شده دیدید حتما با قیچی باغبانی آن را ببرید تا مواد مغذی درون کوکداما هدر نرود . اگر مدام در کوکدامای خود برگ های زرد مشاهده میکنید این نشان دهنده ی آن است که شما گیاه خود را به اندازه ی کافی آبیاری نمیکنید .هوا و گرمانباید در مجاورت گرما، تهویه مطبوع و جریان باد های شدید باشد . این باعث می شود که توپ خشک شود و گیاه نیز از آن خشک شدن رنج می برد. برای حفظ رطوبت محیط ،رطوبت اطراف گیاه رو با اسپری کردن آب بالا ببرید ،تا حد امکان روی گیاه آب اسپری نکنید.تعویض کوکدامامانند هر روش دیگری گیاهان داخل کوکداما نیز رشد میکنند و ریشه های بزرگتری ایجاد میکنند در این مورد شما باشد کوکدامای خود را تعویض کنید و یک کوکدامای بزرگتر و جدید درست کنید . برای اکثر گیاهان این مورد 1 یا 2 بار در سال لازم است .

 

کلید واژه ها :
آموزش ساخت توپ خزه
دسته بندی :  مقالات آموزشی

نظر دهید :

نام شما : *
ایمیل شما :*
نظر شما :*
کد امنیتی : *
عکس خوانده نمی شود

بالا