آموزش سبزه به شکل قلب و ستاره

تاریخ : 1400.11.02
نویسنده : modiriat
نظرات : 0

 

آموزش سبزه عید به شکل قلب

دنیای گیاهان : ممکن است بارها مدل هایی زیبا از سبزه و یا چمن را دیده باشید که به اشکال هندسی ، قلب ، ستاره ، توپی ، اشکال حیوانات و ... هستند و بسیار زیبا و شکیل می باشند . اگر علاقمند به پرورش و تهیه این نوع از انوع مدل های سبزه و حتی مدل هایی که خودتان علاقمند به ساخت آنها هستید را دارید ، با این آموزش همراه شوید .

ساخت ماکتی به شکل قلب است. در این روش از بذرهای شاهی، خاکشیر، خرفه، منداب از بذرهایی که به صورت لعابدار هستند.
یونولیت را به شکل قلب برش بزنید در این روش می توانید قلب را حجم دار بگیرید تا سبزه ی شما زیباتر شود. بهتر است از یونولیت یک تکه استفاده کنید اما اگر نداشتید و تکه ای به آن اضافه کردید از چسب های ضد آب استفاده کنید که پس از آب دادن به سبزه از هم جدا نشوند. سپس پارچه ی توری را روی آن بکشید و انتهای آن را در قسمتی جمع کنید و با سوزن و سنجاق محکم کنید.
بذر مورد نظر را با آب زیاد به مدت 4-5 ساعت خیس کنید. مثلا برای بذر شاهی 5 برابر مقدار بذر آب بریزید؛ زیرا این بذرها آب زیادی جذب می کنند و لعابدار می شوند.
روی توری کشیده شده روی یونولیت آب بپاشید و با پنبه ای به ضخامت 1 سانتیمتر روی آن قرار بدهید. برای ثابت شدن پنبه ها روی آن پارچه ای نازک بکشید.
بذرهای آماده شده را به صورت لایه ای نازک روی پارچه بکشید. دقت کنید که تمام قسمت های قالب از بذر و به صورت یکسان پوشانده شده باشد. پس از چسباندن بذرها با آبپاش روی آن آب بپاشید. و روی سبزه را نایلون بکشید به صورتی که نایلون به سطح سبزه و یونولیت برخورد نکند. روی نایلون را چند سوراخ بزنید تا هوا به داخل آن وارد شود.
این کار به این دلیل است که محیط سبزه ها باید رطوبت داشته باشند. آن را در محیطی گرم و به دور از نور خورشید قرار بدهید. روزی 3 بار به آن با آبپاش آب بدهید. تا زمانی که بذرها جوانه زدند.
پس از جوانه زدن سبزه ها نایلون را از روی آن بردارید. و روزی 2 بار به آن آب بدهید. بعد از گذشت 1 الی 2 روز سبزه را روزی چند ساعت در بالکن و در هوای آزاد قرار بدهید و آن را روزی 1 بار آب بپاشید. دقت کنید در روزهایی که باد شدید و زیاد می آید، آن را در هوای آزاد قرار ندهید.
بعد از چند روز سبزه ی شما به شکل مورد نظرتان در می آید. به زمان کاشت سبزه دقت کنید. اگر خیلی زودتر بکارید سبزه ی شما خیلی بلند می شود و برای 13 روز عید زیبا نیست. بذر شاهی حدود 6 روز زمان برای رشد نیاز دارد و بذر منداب به 4 روز زمان نیاز دارد.
بذرهای شاهی، خرفه و خاکشیر بعد از سبز شدن به رنگ "سبز" هستند و بذر منداب به رنگ "قرمز".
دوستان گل با هر یونولیت و اسفنجی میتونید شکل‌های مختلف سبزه رو درست کنید به همین روش که گفتم.

نظر دهید :

نام شما : *
ایمیل شما :*
نظر شما :*
کد امنیتی : *
عکس خوانده نمی شود

بالا