آموزش نکاتی مهم برای مراقبت از گیاه پتوس

تاریخ : 1399.03.06
نویسنده : modiriat
نظرات : 0

دنیای گیاهان : گیاه پتوس ، گیاهی همیشه سبز و بصورت آویز و ریسه رشد میکند و به سهولت تکثیر می شود. این گیاه ، به نور پشت شیشه و نه مستقیم نیازمند است و اغلب ، افرادی که دسترسی به نور مستقیم آفتاب ندارند و یا در آپارتمان سکونت دارند ، علاقمند به پرورش و تکثیر این گیاه هستند. حتی در برخی مراکز رسمی ، ادارات ، کافی شاپ ها ، رستوران ها و ... نیز گیاه پتوس ، زینت بخش محیط و میز می باشد. سرعت رشد این گیاه پتوس  بسیار بالا بوده و فقط به توجه و ایجاد شرایط و مکان مناسب برای رشد ، نیازمند است . در این مقاله با نحوه صحیح و اصولی پرورش گیاه پتوس آشنا شوید .

 

آموزش بیماری ها و درومان گیاه پتوس

 

 

شناخت علت رشد کم و از بین رفتن گیاه پتوس

 

زرد شدن برگ ها در گیاه پتوس : اگر به گیاه پتوس ، بیش از اندازه آب بدهید ، برگ های گیاه پتوس زرد شده و شروع به ریزش می کنند. 

 

راه حل : آبیاری گیاه پتوس ، باید در زمانی که گیاه پتوس تقریبا رطوبت خاک را از دست داده و خاک خشک می شود ، انجام گیرد .

 

نرم و پژمرده شدن گیاه پتوس : گیاه پتوس ، اصلا طاقت گرما و خشک بودن زیاد محیط را ندارد و برگ های آن ، نرم و پژمرده خواهد شد. 

 

راه حل : گیاه پتوس را در فضایی نگه دارید که نه سرمای زیاد و نه گرمای زیادی را دارد.

 

سیاه و قهوه ای شدن برگ ها در گیاه پتوس : یکی از مواردی که در گیاه پتوس ، شروع به تخریب میکند ، کود زیاد است . گیاه پتوس ، کود زیاد را نمی تواند تحمل نماید و برگ ها می سوزند و سیاه خواهند شد .

 

راه حل : بر روی برچسب انواع کودهای گیاهان آپارتمانی ، میزان استفاده در هر دفعه ، برای گیاه ، درج شده . لطفا از مصرف بیش از حد کود برای گیاه پتوس و سایر گیاهان ، خودداری نمایید . برای رشد مناسب و تغذیه مناسب گیاه پتوس و سایر گیاهان ، میبایستی میزان کود مصرفی را بصورت منظم و طی دفعات ذکر شده روی برچسب کود ، برای گیاه پتوس و سایر گیاهان ، مصرف نمایید تا رشد عالی داشته و شاداب باشند.

 

پژمرده و زرد شدن برگ گیاه پتوس : در صورت فراموشی ، مسافرت و ... ، هنگامی که به گیاه پتوس ، آب نرسد ، گیاه پتوس را پژمرده و زرد و بی حال خواهید یافت . در این صورت ، به یکباره ، میزان زیادی از آب را داخل گلدان گیاه پتوس نریزید ، زیرا گیاه پتوس به طور حتم ، نابود خواهد شد .

 

راه حل : اگر گیاه پتوس بیش از اندازه خشک شده و موارد فوق را مشاهده نمودید ، تا سه روز ، به اندازه کم ، خاک را مرطوب کنید . گیاه پتوس بدون آب ، تحمل جذب آب فراوان را ندارد و واکنش بدتری نشان خواهد داد . 

اگر به مسافرت می روید و یا امکان فراموشی آبیاری را احتمال می دهید ، توصیه میکنیم ظرفی با عمق 5 سانتی متر تا 10 سانتی متر را آماده نمایید و گلدان پتوس را داخل آن قرار دهید . سپس داخل ظرف عمیق را تا 2 سانتی متر ، از لبه آن ، آب ریخته و در هر مرتبه ، فقط آب داخل ظرف عمیق را بررسی نمایید . اگر آب داخل ظرف عمیق ، کاملا خشک شد ، مجدد به روش ذکر شده ، داخل ظرف عمیق را آب پر کنید . با این کار ، رطوبت خاک گلدان گیاه پتوس حفظ شده و گیاه پتوس ، هرگز بی آبی را تجربه نخواهد کرد.

 

برگ های کوچک گیاه پتوس : بر اثر نور ضعیف و خیلی کم ، با گیاه پتوس با برگ های کوچک و نامناسب روبرو خواهید شد .

 

راه حل : برای رفع این مساله ، کافی است گیاه پتوس را در مکانی مناسب که نور کم و یا بیش از اندازه ندارد ، قرار دهید . پشت پنجره ها یی که تابش مستقیم نور خورشید را ندارند ، بهترین مکان است.

 

برگ های سوخته و سیاه گیاه پتوس : اگر گیاه پتوس در معرض تابش مستقیم نور خورشید باشد ، گیاه پتوس را با برگ هایی سوخته و سیاه شده مشاهده خواهید نمود . 

 

راه حل : برای رفع این مساله ، گیاه پتوس را در مکانی که نور زیاد و مستقیم ندارد ، قرار دهید .

 

سوراخ های ریز روی برگ گیاه پتوس : اگر برگ های گیاه پتوس را ، با سوراخ های ریز روی سطح برگ ، مشاهده کردید ، یعنی در نور مستقیم آفتاب ، عمل غبار پاشی را انجام داده اید . این مساله در تمامی انواع گیاهان ، که عمل غبار پاشی روی آنها در زیر تابش مستقیم نور آفتاب انجام گرفته ، مشاهده می شود. 

 

راه حل : توجه کنید که وقتی برگ های گیاه پتوس و سایر گیاهان را در زیر تابش نور آفتاب غبار پاشی می کنید ، قطرات آب ، مانند ذره بین عمل میکنند و به سهولت ، قسمتهایی از برگ را که نور توسط قطرات آب ، متمرکز شده را می سوزانند . آبیاری را عصر ها و نزدیک غروب آفتاب انجام دهید .

 

باز نشدن برگ های گیاه پتوس : هنگامی که گیاه پتوس آفت بزند و یا نور کافی نداشته باشد ، قدرت باز شدن برگ ها را از دست می دهد . 

 

راه حل : حتما زیر و روی برگ ها ، ساقه و خاک را بررسی نمایید تا ببینید آفتی گیاه را تهدید نمیکند . اگر گیاه پتوس آفت داشت ، معمولا با یک دستمال کوچک و نرم که مرطوب نموده اید میتوانید برگ ها و ساقه گیاه را به آرامی پاک کنید و یا از محلول های آفت کش ، استفاده کنید که البته توصیه میکنیم ابتدا روش پاک کردن با دستمال را امتحان نمایید . 

 

رشد گیاه پتوس کند است : هنگامی که گیاه پتوس به کندی رشد می کند ، نیاز به گلدان بزرگتر و خاک مناسب دارد .

 

راه حل : خاک گلدان و گلدان گیاه پتوس را در فصل بهار و بصورت سالانه ، تعویض نمایید . 

 

 

 

دلایل رشد صحیح و عالی گیاه پتوس 

 

ثابت بودن مکان و نور گیاه پتوس : اگر گیاه پتوس در مکانی ثابت ، با نور خوب قرار گیرد و آن را جابجا نکنید ، گیاه پتوس شما شاداب خواهد بود و با رشدی عالی ، ریسه خود را طویل تر میکند.

 

خاک مناسب گیاه پتوس : اگر گیاه پتوس را در خاک نرم و یا مخلوط خاکبرگ و ماسه قرار دهید ، ریشه گیاه پتوس ، به سرعت رشد کرده و به همین دلیل ، گیاه پتوس رشدی فوق العاده و باور نکردنی را تجربه خواهد کرد.

 

رعایت فاصله غبار پاشی گیاه پتوس : بهترین غبار پاشی گیاه پتوس ، غبار پاشی از فاصله نیم متری است که موجب شادابی گیاه پتوس خواهد شد.

 

نور مناسب گیاه پتوس : اگر گیاه پتوس در نور غیر مستقیم و مناسب باشد ، برگ هایی بزرگ را پرورش و سلامت خواهد بود .

 

دوران استراحت گیاه پتوس : اگر گیاه پتوس شما رشدش متوقف شده ، در حال استراحت است و مجدد جوانه ها رشد کرده و رشد گیاه پتوس ، از سر گرفته می شود . این مساله ، معمولا در اواخر پائیز و فصل زمستان رخ می دهد .  

 

امیدواریم با اصول ذکر شده ، گیاه پتوس شاداب و همیشه سبز را پرورش دهید .

 

دسته بندی :  مقالات آموزشی

نظر دهید :

نام شما : *
ایمیل شما :*
نظر شما :*
کد امنیتی : *
عکس خوانده نمی شود

بالا