آموزش نحوه کاشت و تکثیر گیاه نخود فرنگی

تاریخ : 1399.01.09
نویسنده : modiriat
نظرات : 0

دنیای گیاهان : نخود فرنگی یا همان نخود سبز ، یکی از پر طرفدارترین سبزیجات است که میتوانید در منزل و در باغچه آن را بکارید و یا در باغ ، منطقه خاصی را برای کشت این محصول اختصاص داده و از طعم ارگانیک آن لذت ببرید. همچنین میتوانید داخل گلدان و در منطقه ای از خانه یا فضای مورد نظرتان ، اقدام به پرورش این گیاه نمایید . نخود فرنگی یکی از سرسخت‎ترین سبزیجات است. فقط حتما باید فضای مورد نظر ، از نور زیاد برخوردار باشد. به نخود فرنگی، نخود برفی نیز گفته می‎شود، زیرا نهال جوان این گیاه می‎تواند در یخ و یخبندان و حتی برف نیز زنده بماند.

 

 

آموزش کاشت نخود فرنگی در گلدان

 

انتخاب بذر نخود فرنگی : 

نخود فرنگی ، گونه های مختلفی دارد و بسته به مکان کاشت ، میتوانید آن را انتخاب نمایید. برخی از گونه های نخود فرنگی ، خودشان بدون نیاز به کمک و ستونی برای پیچیده شدن به آن ، رشد میکنند و برخی دیگر ، به یک ستون برای پیچیده شدن به دور آن و ادامه فرایند رشد نیاز دارند. پیشنهاد ما برای بهترین انتخاب ، نوع پیچنده این گیاه است زیرا غلاف نخودها بالاتر از سطح قرار گرفته و نخود فرنگی های تمیز تری خواهید داشت. در زمان خرید بذر، روی بسته‎ای را که خریداری می‎کنید بخوانید تا متوجه شوید چه نوعی را خریداری می‎کنید.

 

 

 

 

 

روش کاشت نخود فرنگی : 

  منطقه‎ای از باغ یا باغچه سبزیجات‎تان را که نور کامل آفتاب به آن‎جا می‎تابد انتخاب کنید. این گیاهان، خاک غنی باغ را ترجیح می‎دهند. اگر در منطقه‎تان باران‎های بهاری سنگین می‎آید باید از روش کاشت گیاه در خاک برآمده (ردیف‎های تپه‎ای خاک، کَرت) استفاده کنید.  

   بذرهای نخود فرنگی را در زودترین وقتی که زمین آماده کاشت بود (اوایل بهار) بکارید. بین بذرها 2.5 تا 3.75 سانتی‎متر فاصله بگذارید. ما پیشنهاد می‎کنیم بذرها را در ردیف‎های 2 تایی بکارید و این ردیف‎های 2 تایی با هم 60 سانتی‎متر فاصله داشته باشند. داربست هایی را میان ردیف‎های 2 تایی قرار دهید تا نخود‎ها هنگام رشد به آن‎ها بپیچند. در ابتدای کاشت، به خاک مورد نظر تقویت کننده اضافه کنید و از آن پس نیز هر 3 تا 4 هفته یک‎بار با یک تقویت کننده عمومی‎خاک‎تان را تقویت کنید. 

  در اوایل بهار خاک خودش مرطوب است اما کم کم که هوا گرم‎تر می‎شود، شاید نیاز باشد خاک را به طور عمقی آبیاری کنید.نخود فرنگی مرغوب در آب و هوای گرم خوب رشد نمی‎کند. با این حال محصولات پاییز نیز خوب هستند. هنگام کاشت آن‎ها در پاییز اطمینان حاصل کنید که قبل از یخبندان شدید به آن‎ها خواهند رسید.

 

کاشت گیاهان روی ردیف‎های برآمده خاک 

محصولات اوایل بهار بهتر است داخل محیط‎های برآمده از خاک (در اصطلاح: تپه‎های خاک، کَرت) کاشته شوند. این برآمدگی اندک، به گرم نگهداشتن خاک کمک می‎کند و از همه مهم‎تر از پوسیدگی دانه‎ها قبل از جوانه زنی، به علت باران‎های بهاره، شسته شدن خاک و آب اضافی پیشگیری می‎کند. 

 

 

زمان رسیدن نخود فرنگی 

    زمان رسیدن نخود فرنگی بسته به نوع آن از 55 تا 70 روز طول می‎کشد. انواعی که در اوایل فصل می‎رسند دانه‎های کمتری در غلاف‎شان دارند: به طور معمول 3 تا 4 دانه. اما انواعی که دیرتر می‎رسند 8 تا 10 دانه نخود درون هر غلاف خود دارند.

  

حشرات و آفات

گیاه جوان نخود فرنگی، غذای محبوب پرندگان است. زمانی که گیاه جوان کمی‎ بیشتر رشد می‎کند پرندگان ممکن است جوانه‎های نرم گیاه را بخورند. پیشنهاد ما این است که اطراف نهال‎های جوان نخود فرنگی‎تان را با صفحات توری لانه مرغ بپوشانید.

   برخی حشرات نیز ممکن است وارد غلاف نخود شوند یا شته‎ها نیز ممکن است گه‎گاه به این گیاه هجوم بیاورند، اما این مشکل خیلی رایج نیست.در آب و هوای مرطوب حلزون‎ها از ساقه‎های نخود بالا می‎آیند و غلاف‎های نخود را می‎مکند. در این صورت باید از قرص‎های ضد حلزون در محیط باغ یا باغچه‎تان استفاده کنید.

 

نکته

اگر هوا سرد است یا حتی برف می‎آید نگران نباشید، گیاهان جوان نخود فرنگی نسبت به سرمای هوا بسیار مقاوم‎اند.

طعم این محصول در صورتی که در باغچه خودتان رشد کند و به طور تازه چیده و مصرف شود، فوق العاده خواهد بود.

   نخود را زمانی که جوان است و پوست غلافش ترد است برداشت کنید. نخود فرنگی‎های اگر به مدت طولانی روی شاخه بمانند شیرینی‎شان را از دست داده و سفت می‎شوند. نخود فرنگی تازه و مرغوب را حتی با غلاف نیز می‌توانید برای تهیه انواع سالاد استفاده کنید.

نظر دهید :

نام شما : *
ایمیل شما :*
نظر شما :*
کد امنیتی : *
عکس خوانده نمی شود

بالا