» » » آموزش روش کاشت انواع سبزی بصورت ارگانیک در منزل

آموزش روش کاشت انواع سبزی بصورت ارگانیک در منزل

تاریخ : 1398.06.30
نویسنده : modiriat
نظرات : 0

دنیای گیاهان : سبزیجات تازه ، منبع غنی ویتامین و مواد معدنی هستند که استفاده روزانه از آنها ، همیشه توصیه می شود ولی با توجه به اینکه در برخی مناطق ، این سبزیجات با آبهای آلوده آبیاری و کشت می شوند ، بهتر است آن ها را در منزل یا هر مکانی حتی با اندک جایی که در اختیار دارید و نور آفتاب به آن می تابد ، بصورت کاملا ارگانیک و بدون استفاده از هیچ گونه کود و مواد شیمیایی و با استفاده از آب اندک ، با روشی که در ادامه شرح خواهیم داد ، کشت نموده و هر زمانی که دوست داشتید ، آن را چیده و تازه و لذیذ مصرف نمایید.

 

 

 

آموزش روش کاشت سبزی در آپارتمان

 

 

موارد مورد نیاز برای کاشت سبزی در خانه

 

 

##  بذر سبزی مورد نظر 

 

##  خاک استاندارد ( خاک نرم و یا خاک های آماده در فروشگاه های گیاهان . حتما هنگام خرید ، از فروشنده بخواهید تا خاک ی مناسب برای              کاشت سبزیجات را به شما عرضه کند. )

 

##  گلدان مناسب ( میتوانید از ظروف بستنی لیوانی یا خامه های لیوانی و یا لیوان های یکبار مصرف ، بر اساس روز های هفته نیز استفاده نمایید. )

 

##  دستکش ( برای کسب آرامش ، توصیه میکنیم کاشت هر نوع گیاهی را بدون استفاده از دستکش انجام دهید و پس از اتمام کار ، دست های          خود را به خوبی بشوئید. ولی هنگام استفاده از کودها ، یا زخمی بودن هر قسمتی از دست که با خاک در تماس است ،حتما دستکش بپوشید)

 

##  آبپاش کوچک ( میتوانید از بطری نوشیدنی های بزرگ یا کوچک و سوراخ کردن درب بطری با میخ داغ شده و ... یک آب پاش ساده بسازید. )

 

##  بیلچه ( از قاشق های بلا استفاده نیز میتوانید در این زمینه استفاده نمایید. ) 

 

 

تهیه بذر

 

مهمترین قسمت تهیه بذر مناسب است. بذر خوب و اصلاح شده سبب میشود محصول خوبی داشته باشید . همچنین بذر نامرغوب باعث رشد علف هرز میشود.

 

تهیه خاک مناسب

 

بذر هر نوع سبزی (تره، شاهی،تربچه، شنبلیله، ریحان، جعفری، گشنیز، گوجه‌فرنگی، فلفل رنگی، حتی کدو و بادمجان) را در هر زمان و هر فصلی می‌توان در آپارتمان (چه در بسترهای خاکی و چه غیرخاکی) کاشت و از خوردن آن لذت برد؛ مثلا پیت ماس+ کوکوپیت و پرلیت یک بستر غیرخاکی است که برای کاشت سبزیجات می‌توان از آن استفاده کرد اما رشد سالم آنها به کود مخصوصی نیاز دارد. برای کود دهی سعی کنید از کود شیمیایی استفاده نکنید!

 

نور

 

کاشت سبزیجات در محلی که تابش مستقیم خورشید داشته باشد مناسب تر از نور غیر مستقیم. میتوان در بهار و تابستان گلدان را به تراس و در معرض جریان هوا و تابش خورشید گذاشت. اما اگر چنین فضایی در آپارتمان نداشتیم، می‌توانیم از لامپ‌های فلورسنت استفاده کنیم.

 

 

چگونه بذر ها را بکاریم؟

 

ابتدا بذر ها را با مقداری خاک سبک مخلوط کنید و روی سطح خاک بپاشید. برای آبیاری، تا سبز شدن بذرها ، هر روز با آبپاش روی سطح خاک را مرطوب نگه دارید و بعد از سز شدن ۳-۲ روز یکبار روی سطح خاک مقداری آب بریزید. گلدانتان باید زهکش مناسب داشته باشد. میتوانید ظروف کوچکتری مانند ظروف بستنی لیوانی و ... را که کف آنها را سوراخ کرده اید ،( 3 یا 4 سوراخ کافی است ) برای هر کدام از روزهای هفته در نظر بگیرید و مثلا 7 ظرف را برای سبزی ریحان ، 7 ظرف برای سبزی نعناع و ... آماده کنید و در هر روز ، اقدام به چیدن سبزی های یک لیوان نمایید. به این ترتیب ، اگر سبزیجاتی از قبیل ریحان ، نعناع ، تره ،شاهی ، شنبلیله ، گشنیز ، جعفری ، شوید را در هر ظرف بکارید و ظروف شما به تعداد ایام هفته باشد ، روزانه شما حدود 500 گرم یا حتی بیشتر ، سبزی میتوانید بچینید و نوش جان نمایید. برای آبیاری هر 7 ظرف مربوط به هر سبزی نیز میتوانید از سینی های بلا استفاده عمیق یا ظروف عمیق یکبار مصرف ، و قرار دادن هر 7 لیوان داخل آن و ریختن آب تا پرشدن عمق ظرف ، به مدت یک هفته ، نیاز آبی سبزیجات خود را برطرف نمایید. برای آبیاری بعدی ، باید اجازه دهید آب داخل ظرف اصلی ، کاملا خشک شود و سپس این عملیات را دوباره انجام دهید. 

 

با آفت ها چه کنیم؟

 

وقتی بذری میکارید و به خاک خدمت میکنیم ، آفت ها و بیماریهای گیاهی نیز به مهمانی دعوت میشوند. 

برای جلوگیری از آفت زدن گیاهان هر از چند گاهی باید مقداری آب را با الکل مخلوط کنیم و به جای سم، روی سبزی‌ها بپاشیم. حتی اگر این سبزی‌های ما مورد حمله شته‌ها هم قرار گرفته باشند با این کار، آنها از بین می‌روند. از طرف دیگر، چون طی مراحل رشد از هیچ سمی هم استفاده نمی‌کنیم، سبزیجات کاملا ارگانیک (طبیعی) هستند. 

همچنین گل جعفری یا همیشه بهار میزان زیادی از آفت ها را دور میکنند. میتوانید یک گلدان جعفری یا همیشه بهار در کنار سبزیها داشته باشید.

 

 

کاشت سبزی در حیاط یا باغچه

 

$$ برای کاشت سبزی در حیاط یا باغچه باید کرت های در باغچه آماده کرد. از کود ورمی کمپوست برای تقویت خاک استفاده کنید.

 

$$ بذر ها را روی سطح خاک بپاشید. دقت کنید بذر ها روی سطح خاک باشند. تقریبا هر بذری دو برابر قطر خود بذر داخل خاک باشد .مهم است ،        اگر خاک زیادی روی آنها قرار گیرند ، هرگز سبز نخواهند شد.

 

$$ تا سبز شدن بذر ها ، هر روز با آبپاش به بذر ها آب بپاشید و بعد از سبز شدن به برگ ها آب نخورد. چون باعث بیماری قارچی میشود.

 

$$ وقتی که جوانه ها رشد کردند و ۸ برگ دادند ، دو برگ کوچک که تازه در امده و در سر ساقه قرار دارد را به آرامی جدا کنید . این کار باعث میشود      که از پائین ،ساقه فرعی شروع به رشد کند  

 

در صورت داشت هرگونه سوالی ، در قسمت نظرات آن را مطرح نمایید.

نظر دهید :

نام شما : *
ایمیل شما :*
نظر شما :*
کد امنیتی : *
عکس خوانده نمی شود