کود NPK چیست

تاریخ : 1397.10.13
نویسنده : modiriat
نظرات : 0

دنیای گیاهان : همه گیاهان برای داشتن بهترین رشد و سلامتی کامل ( ریشه ، ساقه ، برگ و میوه ) به برخی مواد نیازمند هستند که در خاک های معمولی ، به مقدار بسیار اندک و ناچیز یافت می شوند و به همین علت ، یک گیاه با رشدی که در این قبیل خاک دارد ، ریشه هایی ضعیف ، ساقه و برگ هایی کمرنگ و اغلب بیمار گونه و میوه هایی نا مرغوب را دارا می باشند. برای رفع این معایب ، کود NPK با موادی که دارا است ، کودی بسیار کاربردی و مناسب می باشد. در ادامه عملکرد دقیق این کود ، مورد بررسی قرار گرفته است.

 

آموزش استفاده از کود NPK

 

کود NPK چیست ؟

 این کود متشکل از پتاسیم ، فسفر و ازت (نیتروژن ) است که هر سه مورد برای رشد سالم و مقاوم یک گیاه لازم و ضروری است . علاوه بر این موارد ، ترکیبات دیگری هم به این مواد اضافه می شوند که بسیار موثر هستند. 

 

 

 

آموزش استفاده از کود NPK

 

 عملکرد نیتروژن برای گیاه:

نیتروژن در اصل به رشد سریع شاخ و برگ کمک میکنه. همچنین در تولید بذر گیاه و افزایش میوه موثره. کمک به فتوسنتز و کیفیت بهتر محصول از مزایای استفاده از نیتروژن است. بنابراین قبل از زمان گلدهی نیز و همچنین برای قلمه های جوان که نیاز به شاخ و برگ زدن بهتر دارن کودهای با نیتروژن بالا بدید .

 

عملکرد فسفر برای گیاه:

فسفر توانایی گیاه برای مقابله با استرس رو بالا میبره. از دیگر مزیتهای فسفر، ریشه زایی بهتر و زیاد شدن شکوفه در گیاهان رو میتوان نام برد. بنابراین در زمان شوک گیاه به هر دلیلی از کودهای فسفر بالا استفاده کنید تا گیاه از استرس به راحتی خارج بشه .

 

عملکرد پتاسیم برای گیاه:

پتاس به کیفیت میوه و گل و تشکیل پروتئین در میوه کمک میکنه. کاهش بیماریها درگیاه از دیگر فواید پروتئین است. در گیاهان زینتی برای گلدهی و در درختان میوه به درشت شدن میوه و رنگ انداختن میوه کمک میکنه.

بنابراین برای گیاهان زینتی گلدار و همچنین برای بذر از سه ماهگی تا یکسالگی از کودهای کامل پتاس بالا استفاده کنید .

 

نحوه مصرف کود NPK

حتما برای استفاده از کود NPK ، به میزان توصیه شده توسط شرکت های تولید کننده توجه کنید. استفاده بیش از حد کود NPK موجب خسارت به گیاه میشود. برای مثال یعنی ٢ گرم برای ۱ لیتر آب یا دو به هزار .

 

اعداد روی بسته های کود NPK:

 

این اعداد به همان ترتیبی که بیان می شوند نشان دهنده درصد عناصر NPK هستند.

 

 برای مثال : کود NPK 3-11-38 از این عناصر تشکیل شده است :

 

  ۳ درصد N (نیتروژن)

 

  ۱۱ درصد P (فسفر)

 

۳۸ درصد K (پتاسیم)

 

البته ۳ + ۱۱ + ۳۸ درصد ، روی هم  ۵۲ درصد می شود. پس الباقی ترکیبات کود از چه چیزی تشکیل شده است؟!

 

بعضی از شرکت ها روی بسته بندی کودهای خود بعد از اعداد، حروف +TE را درج می کنند که؛ مخفف کلمه (Trace Element ) به معنی عناصر کم مصرف است.

 

یعنی غیر از عناصر پر مصرف ( ازت، فسفر و پتاسیم ) ، عناصر کم مصرف نیز در کودهای NPKاستفاده شده است.

 

اما این بدان معنی نیست که تمام ۵۰% باقیمانده ترکیب کود از عناصر کم مصرف تشکیل شده است.

 

بلکه تنها میزان کمی از این درصد متعلق به این عناصر است و باقیمانده آن از ترکیبات خنثی، اختصاصی و یا حتی سرّی مختص شرکت ها تشکیل شده …

 

 

***چرا شرکت های سازنده کودهای NPK ، ترکیبی مثل ۲۰-۲۰-۵۰ را تاکنون روانه بازار نکرده اند؟!***

 

۱- میزان تناسب عناصر باید با هم همخوانی داشته باشد. مثلا عناصری که اعداد آخر آنها بالاست، بیشتر جهت به بار نشاندن و گلدهی محصولات بکار می رود و ترکیب آن با ازت و فسفر باید کاملا  آزمایش شده و تاثیر متقابل بین آنها بطور کامل سنجیده شود بنابراین ، به راحتی ترکیب کردن این عناصر با هم کار عاقلانه ای به نظر نمی رسد و مستلزم آزمایشات بسیار و متعدد خواهد بود.

 

۲-  هنوز تکنولوژی ترکیب عناصر NPK با درصد بالا بدست نیامده و معمولا همین ترکیبات ، نیاز بیشتر گیاهان را تامین می کنند.

 

۳- دیگر ترکیباتی که به عنوان ترکیبات خنثی، تکمیلی و یا سرّی از آنها نام برده شد، باید درصد مشخصی از ترکیبات این کودها را تشکیل دهند که بعضا به جذب عناصر کمک می کنند.

 

***تفاوت ترکیبات ۲۰-۲۰-۲۰ با ۱۸-۱۸-۱۸ در چیست؟ این دو ترکیب که دقیقا تمام عناصرشان مشابه و هم اندازه هم است !!***

 

عناصر کم مصرف هم در این کودها گنجانده شده است. دلیل کم کردن درصد عناصر NPK در کود ۱۸-۱۸-۱۸ هم دقیقا همین است. علاوه بر این ، باید برای گنجاندن ترکیبات اضافی هم باید ظرفیت خالی وجود داشته باشد. به زبان ساده تر ، درصد این کود برای افزودن عناصر کم مصرف پایین تر آورده شده است .

 

  

کلید واژه ها :
آموزش شناخت کود NPK
دسته بندی :  مقالات آموزشی

نظر دهید :

نام شما : *
ایمیل شما :*
نظر شما :*
کد امنیتی : *
عکس خوانده نمی شود