» » آموزش نحوه مراقبت از گیاهان آپارتمانی در فصول سرد سال

آموزش نحوه مراقبت از گیاهان آپارتمانی در فصول سرد سال

تاریخ : 1397.12.02
نویسنده : modiriat
نظرات : 0

دنیای گیاهان : اکثر گیاهان ، در فصول سرد سال ، دچار آسیب می شوند و لازم است بدانید که این آسیبها با مراقبت شدبید ممکن است جبران شوند و یا گیاه زیبای خود را از دست بدهیم. بنابراین توجه داشته باشید که گیاهان نیز مانند سایر موجودات زنده ، به شرایط مناسب برای رشد و زندگی خود در فصول سرد نیاز دارند. در ادامه نکاتی که با رعایت آنها میتوانید گیاهان خود را از آسیبهای فصول سرد در امان نگه دارید ، شرح داده شده اند .

 

آموزش مراقبت از گیاهان در زمستان

 

آبیاری 

ممکن است غیرعادی به نظر برسد، اما گیاهان خانگی در طول زمستان به مقدار آب کمتری نیاز دارند. با این وجود که هوا در زمستان خشک‌تر است، گیاهان در هوای سرد رشد کندتری را تجربه می‌کنند. حتی برخی از آن‌ها کاملاً به خواب می‌روند. آب کمتری برای سیراب کردن آن‌ها مورد نیاز است و آب دادن بیش از حد می‌تواند باعث پوسیدگی ریشه آن‌ها شود.

خاک سطح به سرعت خشک می‌شود، اما این یک شاخص مناسب برای نیاز گیاه به آب نیست. انگشت خود را در خاک فرو برید و بررسی کنید که آیا خاک در عمق 2.5 تا 5 سانتی‌متری زیر سطح خشک است یا نه. این لحظه، زمان آبیاری گیاه است. همچنین سعی کنید از آب با دمای هوا استفاده کنید تا به ریشه‌های گیاه شوک وارد نشود.

در حالی که اغلب گیاهان در زمستان به آب کمتری نیاز دارند، پیش از آن که برگ‌ها بیفتند یا شروع به خشکی کنند، به آن‌ها آب بدهید. به خاطر داشته باشید که نیاز گیاهان مختلف به آب متفاوت است، که این مسئله برای زمستان هم مشابه تابستان صادق است. کاکتوس‌های مقاوم به خشکی و سایر گیاهان آب‌دار ممکن است هیچ نیازی به آب نداشته باشند.

 

رطوبت را افزایش دهید

به احتمال زیاد رطوبت کم بزرگ‌ترین مانع برای زنده ماندن گیاهان آپارتمانی در طول زمستان است. سطح رطوبت در خانه‌های گرم در زمستان می‌تواند تا 10-20 درصد افت کند، در حالی که گیاهان رطوبت نزدیک به 50% را ترجیح می‌دهند. اگر شما در خانه خود یک دستگاه بخور و یا تصفیه کننده هوا دارید، گیاهان خانگی خود را به مکانی منتقل کنید که از مزایای این دستگاه لذت ببرند. اگر دستگاه مرطوب‌کننده ندارید، باید رطوبت را با روش‌های دیگر افزایش دهید.

ابتدا گیاهان خود را در گروه‌هایی تقسیم‌بندی کنید. گیاهان به صورت طبیعی از طریق برگ‌های خود و با تبخیر رطوبت از دست می‌دهند و تقسیم‌بندی آن‌ها به صورت گروهی باعث می‌شود از این رطوبت به خوبی استفاده شود. اگر در حمام و یا آشپزخانه فضای کافی دارید، این مکان‌ها بهترین فضا برای جمع کردن گیاهان شما هستند (غیر از خانه‌ای که در آن دستگاه مرطوب‌کننده وجود دارد)، چرا که اکثر رطوبت دوش حمام و آب جوش در این مکان‌ها انباشته می‌شود.

یک گزینه مناسب دیگر، تکنیک قدیمی قرار دادن گیاهان در یک ظرف آب و یا در نزدیکی آن است. فقط اجازه ندهید گیاهان کاملاً در آب قرار گیرند. ته گلدان‌ها را با قرار دادن چند سنگ در آب و قرار دادن ته گلدان بر روی سنگ‌ها، از سطح آب بالاتر ببرید.

مه‌پاشی بیشتر به باغبان حس خوبی می‌دهد تا به گیاه. ممکن است شما احساس کنید که تا اندازه‌ای به گیاهان خود حس آسایش می‌دهید اما این کار تنها مقدار زیادی رطوبت را در یک زمان کوتاه ایجاد می‌کند. شما باید به دفعات متعدد در طول روز مه‌پاشی کنید تا اثر آن را ببینید چرا که گرما به سرعت رطوبت آن را تبخیر می‌کند.

اگر شما تنها چند گیاه دارید و فکر می‌کنید که در کار مه‌پاشی بسیار وظیفه‌شناس عمل خواهید کرد، تلاش خود را بکنید. مه‌پاشی بیش از حد یک گیاه خانگی دشوار است. در طول تابستان‌های مرطوب، مه‌پاشی گیاهان می‌تواند منجر به مشکلات عفوفت قارچی شود. این مشکل در طول زمستان وجود ندارد. چرا که رطوبت کمتری در هوا وجود دارد و این رطوبت با روشن شدن سیستم گرمایش باز هم کمتر می‌شود.

 

 

به دما توجه داشته باشید

اغلب گیاهان، مشابه انسان‌ها، در دمای روزانه بین 18 تا 24 درجه سانتیگراد و دمای شبانه بالاتر از 10 درجه سانتیگراد احساس راحتی می‌کنند. برای فراهم کردن این شرایط برای گیاهان خود، آن‌ها را از مکان‌های سرد و منابع گرما مانند رادیاتورها، اجاق‌ها، شومینه‌ها و وسایل الکترونیکی دور نگه دارید. نوسانات دمایی می‌تواند به اندازه دوره‌های درازمدت سرما یا گرما، به گیاهان آسیب برساند.

 

خورشید را دنبال کنید

نه تنها در طول زمستان تابش آفتاب کمتر است، بلکه خورشید در زاویه کمتری می‌تابد. شما ممکن است نیاز پیدا کنید که جای گیاهان خانگی خود را به یک مکان روشن‌تر عوض کنید یا حتی یک منبع نور کمکی اضافه کنید. یک مکان خوب می‌تواند یک پنجره رو به جنوب یا غرب باشد که در تمام طول روز آفتابی باقی می‌ماند. مراقب باشید آن‌ها را خیلی به پنجره‌های یخ‌زده نزدیک نکنید.

زمانی که به گلدان‌ها آب می‌دهید، آن‌ها را بچرخانید تا تمام وجوه گیاه در معرض نور قرار گیرد تا گیاه به جای این که برای رسیدن به نور کش بیاید، به صورت یکنواخت رشد کند.

 

برای گیاهان خود رژیم بگیرید

از آن جا گیاهان شما به ندرت رشد می‌کنند، نیازی به کود ندارند. غذا دادن به آن‌ها در این زمان تنها چرخه طبیعی آن‌ها را به هم می‌ریزد، پس تا اوایل بهار دست نگه دارید. زمانی که متوجه نشانه‌هایی جدید از رشد شدید یا سبزی برگ‌های قبلی بیشتر شد، کوددهی را از سر بگیرید تا آن‌ها را برای فصل رشد تقویت کنید.

برای گیاهان خانگی خود شرایط لازم برای زنده ماندن در طول زمستان را فراهم کنید، اما آن‌ها را به تقلای بیش از حد نیندازید و یا با مهربانی خود آن را به کشتن ندهید. حواستان به علائم مشکلات باشد که حتی در طول زمستان هم می‌تواند شامل آفات حشرات باشد. اما برای تعویض گلدان و یا آغاز قلمه‌زنی، منتظر بمانید تا فصل رشد دوباره آغاز شود. فصل زمستان را به عنوان فصل خاموشی برای گیاهان خود در نظر بگیرید و اجازه دهید که استراحت کنند.

 

دسته بندی :  مقالات آموزشی

نظر دهید :

نام شما : *
ایمیل شما :*
نظر شما :*
کد امنیتی : *
عکس خوانده نمی شود