آموزش آشنایی با گیاه بنفشه معطر

تاریخ : 1398.09.02
نویسنده : modiriat
نظرات : 0

دنیای گیاهان : گیاه بنفشه معطر ، علاوه بر زیبایی خاص و منحصر به فرد ، خواص دارویی و درمانی بیشماری دارد که امروزه ، تحقیقات بسیاری در این زمینه ، روی این گیاه ، انجام می شود. علاوه بر این موارد ، در صنعت عطر سازی و همچنین تولید لوازم آرایشی نیز کاربردهای فراوانی دارد. کشور فرانسه ، بیشترین استفاده از این گیاه را در تولیدات خود ، دارا است.

 

آموزش پرورش بنفشه معطر

تاریخچه گیاه بنفشه معطر

بنفشه معطر گونه گیاه گلدار از جنس ویولا(Viola) در خانواده Violaceae بومی اروپا و آسیا است ، اما در شمال آمریکا و استرالیا نیز فراوان است. این گیاه با عناوین مختلفی چون بنفشه شیرین، بنفشه انگلیسی یا بنفش باغی در جهان شناخته میشود.

 

بنفشه معطر گیاهی دارویی نیز میباشد که از دیرباز در طب سنتی هند کاربرد داشته است.

  

در افسانه های یونانیان باستان بنفشه معطر به عنوان نماد باروری و عشق بوده و آن را در ساخت معجون عشق استفاده می کردند.

 

 

خصوصیات کلی گیاه بنفشه معطر  

در استان گیلان در کف جنگل های دارای نور کافی و حاشیه جاده ها و شیب های تند حاشیه جاده های جنگلی رشد می نماید و در اوایل بهار با گل های معطر و زیبای خود، جلوه یی باشکوه به مناطق جنگلی می دهد.

 

بنفشه معطر، در بسیاری از نواحی ایران مخصوصاً در کوهستانها و در سایه درختان می روید. در نواحی شمالی ایران ، منطقه البرز هرزویل، دامنه های مرطوب راه عمارلو، کبوتر چاک، رودبار به چشم می خورد.

 

بنفشه معطر دارای برگ های قلبی شکل اغلب با قسمت پایین تنوری با کمی لبه های دندانه دار به رنگ سبز تیره و سطح صاف و گاهی پرزدار می باشد. ریشه های این گیاه خزنده هستند.

 

دارای ۵ گلبرگ که بسته به نوع خاک و نور گل ها ممکن است از ارغوانی سیر یا آبی یا سفید مایل به صورتی و یا حتی زرد باشد. گل ها از مارس تا ژوئن ظاهر میشوند.

 

این گیاه علفی چندساله فاقد ساقه های مشخص است و بلندی آن به ۳ تا ۱۲ سانتی متر میرسد. ساقه های آن خزنده سطحی است که در انتها ایجاد ریشه می نماید. 

 

 

 

 

روش کشت در محیط خانگی

برای کشت این گیاه در منازل و گلخانه های خانگی ، این گیاه را از طبیعت ، و مکان هایی که ذکر شد ، با خاگ بسیار زیادی که اطراف ریشه را پوشانده اند ، به محیطی با همان شرایط منتقل کنید و با کشیدن نایلون اطراف گیاه ( حتما چند سوراخ در هنگامی که فضای بسیار کوچکی را در نظر گرفته اید ، اطراف نایلون ایجاد کنید . ) رطوبت را حفظ کنید. 

در محیط تراریوم نیز می توانید با ایجاد شرایط مشابه ، اقدام به پرورش این گیاه نمایید. 

 

شرایط مناسب و ایده آل برای پرورش گیاه بنفشه معطر

 

نور 

گیاه بنفشه معطر ، به نوری متوسط نیاز دارد که می توانید از این گیاه در آپارتمان نیز نگهداری نموده و نباید مستقیم زیر نور آفتاب باشند و در چنین محیطی ، با قرار دادن گیاه در فاصله 50 سانتی متری از نور مستقیم خورشید ، آن را حفظ نمایید. 

          

رطوبت     

 

این گیاه به آبیاری منظم نیاز دارد و می بایست هر زمانی که مشاهده کردید روی خاک خشک شده و قبل از خشکی کامل آن ، آبیاری را انجام دهید.

 

دماي ايده آل 

دمای 10درجه سانتيگراد ، بهترین دمایی است که می توانید بنفشه معطر را در آن حفاظت کنید.

 

خاک و تغذيه  

خاک حاصلخیز ، غنی از هوموس ، مرطوب ، با زهکشی خوب ، بهترین شرایط نگهداری از گیاه بنفشه معطر است.

نظر دهید :

نام شما : *
ایمیل شما :*
نظر شما :*
کد امنیتی : *
عکس خوانده نمی شود

بالا