چرا گیاهان پژمرده می شوند

تاریخ : 1398.05.09
نویسنده : modiriat
نظرات : 0

دنیای گیاهان : با جند راهکار ساده میتوانید به سهولت از پژمرده شدن گیاهان خود پیشگیری نموده و از پرورش آنها لذت ببرید. 

 

آموزش علت پژمرده شدن گیاهان بصورت کامل

 

ﻋﻠﺖ ﭘﮋﻣﺮﺩﻩ ﺷﺪﻥ ﮔﯿﺎهان

 

1) ﻣﺮﺍﻗﺐ ﮐﺮﻣﻬﺎﯼ ﺣﺸﺮﺍﺕ ﯾﺎ ﺷﺘﻪ ﻫﺎ ﺩﺭ ﺧﺎﮎ ﯾﺎ ﺭﻭﯼ ﺭﯾﺸﻪ ﻫﺎ ﺑﺎﺷﯿﺪ.

 

2) ﺁﺏ ﺧﯿﻠﯽ ﮐﻢ.

 

3) ﺁﺏ ﺧﯿﻠﯽ ﺯﯾﺎﺩ.

 

4) ﮐﻮﺩ ﺯﯾﺎﺩ.

 

5) ﮔﯿﺎﻩ ﺩﺭ ﻣﻌﺮﺽ ﻫﻮﺍﯼ ﺳﺮﺩ ﻗﺮﺍﺭ ﮔﺮﻓﺘﻪ ﺍﺳﺖ.

 

6) ﭘﻮﺳﯿﺪﮔﯽ ﺗﻮﻗﻪ،

 

7)ﭘﻮﺳﯿﺪﮔﯽ ﺳﺎﻗﻪ ﺍﺻﻠﯽ

 

تشخیص گیاه پژمرده و روش های درمانی 

 

برگهای گیاه زرد شده و اندام آن به سمت پائین و به سمت داخل ، جمع شده اند و حالت افتادگی دارند :

علت : کمبود آب 

درمان : به گیاه خود آب بدهید .

 

برگ های گیاه ، رنگ خود را از دست داده اند و برگها زرد شده و اندام سبز رنگ نیز کم رنگ می شوند. ممکن است در برخی گیاهان ، ساقه گیاه ، سیاه شود:

علت :  آبیاری زیاد و رطوبت بالا

درمان : گلدان گیاه را تغییر داده و گیاه را به گلدان بزرگتری منتقل نمایید. اجازه دهید تا خاک خشک شود و سپس به اندازه ، گیاه را آبیاری کنید.

 

برگهای گیاه بد حالت شده اند و بطور غیر معمول زرد می شوند:

علت : ابتدا چک کنید که گیاه هیچ آفتی ندارد. در غیر اینصورت ، گیاه شما از کمبود مواد معدنی مانند کلسیم و بور ، رنج می برد.

درمان : کودی که حاوی بور و کلسیم است را انتخاب کنید. از این کود ماهی یک مرتبه استفاده نمایید.

 

گیاه زرد شده و گاها ریزش برگها نیز اتفاق می افتد:

علت : گاهش یا فزایش دما در محیط مورد نظر ، موجب رنگ پریدگی گیاهان می شود. همچنین به علت کمبود کود هی به گیاهان این اتفاق پدیدار می شود.

درمان : گیاه را به مکانی گرم تر یا خنک تر منتقل کنید. 

 

 

نکات طلایی و بسیار مهم :

 

@ گیاهان را شب هنگام و یا صبح زود آبیاری کنید و یا کود بدهبد. توجه کنید که اگر گیاه را هنگامی که نور آفتاب به آن می تابد آبیاری کنید ، گیاه شما سوخته و کم کم از بین می رود.

 

@ اگر برای مدت یک هفته یا بیشتر نمیتوانید به گیاهان خود آب داده و آنها را کنترل کنید ، میتوانید یک ظرف عمیق را در زیر هر کدام از گلدانها قرار داده و آنها را پر از آب کنید و یا داخل یک تشت و ... را که گلدانهای خود را داخل آن قرار داده اید را آب ریخته و با خیالی آسوده ، آب گیاهان خود را تامین نمایید. ( این عمل را برای کاکتوسها به هیچ وجه انجام ندهید .)

 

@  اگر احساس کردید که گیاه شما با کم آبی روبرو شده و در حال پژمرده شدن است ، در آبیاری آن به هیچ وجه افراط نکنید. زیرا اگر ریشه گیاه بر اثر شدت آبیاری بپوسد ، بسیار سخت ترمیم می شود و یا آن را از دست خواهید داد.

 

@  کود دهی به گیاه خود را فراموش نکنید و حواستان به نرم ماندن خاک باشد و اگر احساس کردید که خاک سخت شده ، یا آن را تعویض نمایید ویا با یک چنگال ( برای گلدان ) خاک را خراش داده و کم کم به لایه های زیرین رسیده و بدون آسیب زدن به ریشه و به آرامی ، سختی خاک را برطرف نمایید.

 

@  میزان دریافت نور خورشید را (مستقیم یا غیر مستقیم ) برای هر گیاه تنظیم کنید و بنا بر آنچه که نیاز آنهاست ، زمینه را فراهم نمایید.

 

@  حواستان به هر حشره و کرم و ... که روی برگ و یا ساقه گیاه است و یا در اطراف آن پرواز میکند باشد. علت بسیاری از پژمردگی های گیاهان ، همین آفت ها هستند. اگر چنین مواردی را مشاهده کردید ، حتما با سم مناسب ، آن ها را از گیاه دور نمایید.

 

 

دسته بندی :  مقالات آموزشی

نظر دهید :

نام شما : *
ایمیل شما :*
نظر شما :*
کد امنیتی : *
عکس خوانده نمی شود

بالا