آموزش پرورش و تکثیر گیاه روئلیا

تاریخ : 1397.10.06
نویسنده : modiriat
نظرات : 0

دنیای گیاهان : یکی از زیباترین گیاهانی است که علاقمندان خاصی داشته و در محیط آپارتمانی ، قابل نگهداری و تکثیر میباشد. در ادامه با خصوصیات و شرایط مراقبت از این گیاه آشنا شوید.

 

آموزش تکثیر و مراقبت از روئلیا

 

روئلیا یکی از گیاهان محبوب و زیبای آپارتمانی است که به صورت عمده در بازار عرضه می گردد.روئلیا گیاهی است که برگ های فوق العاده زیبایی دارد و چنانچه گل هم نداشته باشد، برگ ها به اندازه کافی زیبا و جلوه گر هستند.این گیاه از تابستان تا اواسط زمستان به گل می نشیند و چنانچه نور مناسبی داشته باشد میزان گل ها نیز افزایش می یابد.

 

روئلیا در موطن خود به شکل گیاهی کف پوش بر سطح خاک های مرطوب و در مکان های سایه رشد می کند .برگ ها بیضوی سبز تیره و براق با رگبرگ های کم رنگ است .گل ها کوچک و شیپوری به رنگ صورتی زرد و قرمز ،سفید ،ارغوانی و بنفش ظاهر می شوند .

 

در زمستان به نور مستقیم نیاز دارد و در تابستان بایستی در مکانی نیمه سایه قرار گیرد .برای گل دهی بوته ها در زمستان تحت دمای 13 تا 16 درجه سانتیگراد نگهداری شده و بقیه ایام سال در شرایط دمای معمولی اتاق قرار میگیرند.خاک گلدان ها در مرحله گل دهی و تا پایان تابستان مرطوب نگاه داشته شده و در پاییز به دلیل دوره استراحت کوتاه از میزان آبیاری کاسته می شود .

 

تغذیه بوته ها هر دو هفته یکبار از آبان تا مرداد صورت می گیرد .خاک مناسب رشد گیاه شامل ترکیبی از خاک آلی ،پیت و شن به نسبت مساوی است .تعویض گلدان در مهرماه در زمانیکه بوته ها پس از گل دهی زیبایی خود را از دست داده اند ،صورت می گیرد .هر س شاخه های بلند در این گیاه ضروری می باشد .

 

برای ازدیاد بوته در اردیبهشت و خرداد قلمه هایی به طول 5 تا 8 سانتیمتر از گیاه تهیه شده و در ترکیب خاکی از پیت وشن به نسبت مساوی کشت می گردد.سطح رویی گلدان ها توسط پوشش پلاستیکی پوشانده شده و در شرایط نور غیر مستقیم و دمای 18-20 درجه سانتیگراد قرار می گیرد.بعد از ریشه زایی قلمه ها ،نشاها به خاک مناسب انتقال داده می شود .

 

 

نظر دهید :

نام شما : *
ایمیل شما :*
نظر شما :*
کد امنیتی : *
عکس خوانده نمی شود

بالا