» » آموزش روش تهیه خاک و آب مناسب برای گلدان

آموزش روش تهیه خاک و آب مناسب برای گلدان

تاریخ : 1397.11.13
نویسنده : modiriat
نظرات : 0

دنیای گیاهان : برای شروع هر کاری ، نیاز است برخی ملزومات آن را بررسی و مطالعه نمایید تا بهترین نتیجه بدست آید. برای نگهداری و تکثیر هر گیاه نیز لازم است از شرایط خاک مناسب ، آب ، کود و ... آن ، آگاهی داشته باشید تا کمتر گیاهان شما صدمه ببینند و با کسب تجربه بیشتر ، گیاهانی مقاوم و سالم تر را پرورش دهید. مطالب ارایه شده در این بخش ، راهنمای مناسبی در این زمینه هستند.

 

آموزش رایگان انتخاب آب و خاک مناسب برای گیاهان

 

خاک گلدان

اگر از خاک مناسب با محدوده شوری و PH مناسب استفاده نکنید رفته رفته با آبیاری گیاه سطح خاک به حالت سفید رنگ تبدیل میشود. به جای خاک های متفرقه از مخلوط پیت ماس و کوکوپیت استفاده کنید.

پیت ماس عاری از آفت است و به علت دارا بودن کود خاک بسیار مناسبی برای گل و گیاهان است. کوکوپیت نیز به علت تخلخلی که در بافت خاک ایجاد میکند بستر مناسبی برای ریشه زنی بیشتر و رشد بهتر گیاه ایجاد میکند.

 

نوع آب

شاید فکر کنید گیاهان را میتوان با هر نوع آبی ، آبیاری کرد. اما این فکر اشتباه است. گیاهان نیز مانند ما انسانها به آب خوب و با کیفیت نیاز دارند. بعضی از گیاهان به درجه حرارت آب نیز حساسند.

یکی دیگر از دلایل سفید شدن سطح خاک ممکن است از شور بودن آب باشد.

 

برای رفع سفید شدن سطح خاک چه کار کنیم؟

خاک گلدان را تعویض کنید. از ترکیب کوکوپیت + پیت ماس استفاده کنید.

آبیاری گیاه را کمتر کنید.

از کود هیومیک اسید هر ۲۰ روز یکبار استفاده کنید.

شستشوی خاک نمک زده یا سفید شده

اگر در خانه و یا محل کارتان گل و گیاه نگهداری میکنید بعضی اوقات مشاهده میکنیم سطح خاک گلدانمان ترک میخورد و سفید میشود. مانند اینکه روی خاک نمک پاشیده شده. آیا میدانید دلیلش چیست؟

گیاه شما ممکن است از آب شور و یا خاک شور رنج ببرد.

 

نمک شویی گیاهان 

گیاه مواد مورد نیاز خود را جذب میکند و موادی که جذب نمیشود در خاک اطراف گیاه تجمع پیدا میکنند. این تجمع مواد معدنی میتواند به گیاه آسیب وارد کند. خوشبختانه روشهای بسیار ساده ای برای رهایی از این وضعیت وجود دارد که به عنوان لیچینگ یا آب شویی میشناسیم. گیاهان گلدانی را باید مرتبا آب شویی کرد تا خاک آن تمیز بماند.

 

ضد عفونی کردن خاک

از آنجائی که خاک های ترکیبی ممکن است ناقل امراض وآفات وبذر وعلف هرز باشد لذا بایستی قبل از مصرف ضد عفونی شوند . در مواردی که عمل ضد عفونی صورت نگیرد معمولا مشکلا ت زیادی به وجود آمده ودر بعضی مواقع خسارات فراوان به بار می آورد .

 برای ضد عفونی کردن باید خاک مورد نظر را به وسیله بخار (تحت فشار) تا (82) درجه سانتی گراد به مدت (30) دقیقه حرارت داد . در این درجه حرارت اکثر باکتریها ی مضر وقارچها ونماتد ها و حشرات وبذر وعلفهای هرز از بین می رود .

به وسیله دستگاههای تولید بخار بدون فشار می توان خاک را استرلیزه نمود . در این دستگاه لایه های خاک را که به صورت ذرات ریز در آمده باشند در کشوی مخصوص قرار داده و (3-2) ساعت حرارت می دهیم تا کلیه قارچها و با کتری ها و بذر وعلف هرز از بین بروند .

 

اسید

روش دیگر ضد عفونی کننده خاک استفاده از مواد شیمیایی است .کار برد بعضی از مواد برای افراد غیر حرفه ای با توجه به سمی بودن آنها مشکل بوده وتوصیه نمی شود. ساده ترین ماده پودر سدیم متام است که بسیار ساده وقابل مصرف می باشد . مصرف مایع سدیم متام در ضد عفونی کردن خاک توسط افراد حرفه ای انجام می گیرد . 

به طور کلی استفاده از مواد شیمیایی ضد عفونی کننده دود زا وگاز زا ، برای از بین بردن مولدهای بیماری موجود در خاک بسیار موئثر می باشد ولی لازم به یاد آوری است است که کاشت بذر ونشاء ویا نهال تا (40) روز پس از ضد عفونی نبایستی صورت پذیرد زیرا اکثر گیاهان نسبت به این مواد حساس بوده وبا آنها آسیب وارد می کند .جهت ضد عفونی کردن خاک توسط افراد غیر حرفه ای می توان از مواد دیگر همچون فرم آلدئید  دی تان واسید کرزیلیک استفاده نمود .

دسته بندی :  مقالات آموزشی

نظر دهید :

نام شما : *
ایمیل شما :*
نظر شما :*
کد امنیتی : *
عکس خوانده نمی شود