آموزش نحوه کاشت و تکثیر گیاه رزماری

تاریخ : 1398.09.21
نویسنده : modiriat
نظرات : 0

دنیای گیاهان : گیاه رز ماری ، علاوه بر خواص خوراکی و استفاده از آن در اشپزی ، از خواص دارویی و درمانی بسیاری نیز برخوردار است که در ادامه با نحوه کشت و شرایط مناسب برای کشت این گیاه ، آشنا خواهید شد.

 

آموزش شناخت و پرورش گیاه رزماری

تاریخچه و خصوصیات کلی گیاه رز ماری

رزماری گیاهی است چندساله از جنس Rosmarinus و به فرم بوته ای که در تمامی فصل های سال سرسبز می باشد. برگهای باریک آن به صورت متقابل بر روی ساقه قرار می گیرند و گل های این گیاه به رنگ آبی مایل به بنفش می باشند. از خصوصیات این گیاه بوی فراوان برگ ها می باشد که آن را به عنوان یک گیاه معطر مشهور نموده است.

 پرورش گیاه رزماری در بیشتر نواحی ایران معمول می‌باشد . پرورش‌دهندگان عمدۀ گیاه رزماری را در دنیا کشورهای شمال آفریقا خصوصاً مراکش و تونس و کشورهای جنوب اروپا خصوصاً اسپانیا، فرانسه، ایتالیا، یوگسلاوی و آمریکا تشکیل می‌دهند.

 گیاه معطر بوته‌ای و پایا، با شاخه‌های بالارونده، که ارتفاع آن به ۲ متر می‌رسد. برگها باریک با انتهائی بدون نوک و سوزنی‌شکل ، گلها به رنگ سبز تیره و به ندرت صورتی یا سفیدرنگ است.

 رزماری در زمینهای آهکی سبک و آفتابگیر بخوبی رشد می‌کند. معمولاً از این گیاه بعنوان پرچین همیشه سبز در باغات استفاده می‌شود. گیاه رزماری مقاومت بالایی به خشکی و شوری دارد (بیشتر از اسطوخودوس ) و شدت بالای تابش خورشید را بخوبی تحمل می‌کند. از این گیاه در زیبایی فضای سبز استفاده می‌شود.

 رزماری گیاهی است مقاوم به سرما و شرایط خشکی و این خصوصیت ها سبب شده است که در اکثر مناطق قابل کشت باشد. رزماری بومی مناطق مدیترانه است و در اکثر مناطق کشورمان به صورت محدود یا وسیع کشت می گردد. رزماری در بسیاری از کشورهای اروپایی به صورت وسیع کشت می شود.

 

نور

این گیاه به نور زیاد نیاز دارد .   

 

رطوبت

برای ایجاد شرایط زیستی مناسب این گیاه ، می بایست رطوبت مورد نیاز آن فراهم شود و همواره مرطوب باشد.

 

دماي ايده آل

بهترین دما و شرایط دمایی برای گیاه رز ماری ، 22 درجه سانتیگراد است.

 

خاک و تغذيه

خاک مناسب گیاه رز ماری ، خاک شنی و ماسه ای با زهکشی بالا و خنثی و یا قلیایی است.

نظر دهید :

نام شما : *
ایمیل شما :*
نظر شما :*
کد امنیتی : *
عکس خوانده نمی شود

بالا