آموزش نحوه نگهداری و تکثیر گیاه ابرون کبیر

تاریخ : 1398.04.09
نویسنده : modiriat
نظرات : 0

دنیای گیاهان :ابرون کبیر گیاهی است با خواص خوراکی و دارویی فراوان و پر طاقت که خشکی را به سهولت تحمل میکنند. این گیاه با نام علمی: Sempervivum tectorum  ، نام یک گونه از سرده همیشگی است. به نامهای فندقک، ابرون، ابرون کبیر، حی العالم, پیش بهار, میش بهار, میشا, همیشه جوان, اُذُن القاضی و اُذُن القِسیس هم برخی نامیده اند. آبرون کبیر بومی دامنه های آلپ و پیرنه در اروپا می باشد و سایر مناطق جهان وارد شده و پرورش داده می شود. در ایران در مناطق کوهستانی شمال ایران در کوه جلفک بطور خودرو می روید و انواعی از آن در گل کاری و باغبانی کاشته می شود.در ادامه بانحوه مراقبت و خصوصیات این گیاه بیشتر آشنا شوید.

 

آموزش کاشت و تکثیر فندقک

 

از این گیاه به عنوان یک گیاه زینتی استفاده می شود. برگ ها همیشه شاداب هستند و نوک برگ ها می تواند به رنگ بنفش، قرمز، قهوه ای و زرد باشد. برگ ها به صورت روزت قرار می گیرند و گل ها بر روی ساقه به وجود می آیند و بسته رقم گیاه می توانند به رنگ های صورتی ، قرمز و یا بنفش باشند.

این گیاه چند ساله و همیشه سبز است. اغلب در مناطق سنگی و خشک رشد می رویند. بخاطر آب زیادی که در برگ های خود دارند می توانند مناطق خشک را تحمل نمایند.

این گیاه مقاوم است و می توان شرایط خشک را به خوبی تحمل نماید ، این گیاه حتی می تواند برف را نیز تحمل کند.

در سال های گذشته مردم تصور می کردند که این گیاه می تواند از خانه ها در برابر رعد و برق محافظت کند، بنابراین آن را بر روی پشت بام خانه های خود می کاشتند.

 

خواص :

برگ های جوان و ترد و آبدار این گیاه خوراکی هستند و طعمی شبیه به تره فرنگی دارند. می توان همانند آلوئه ورا از آن ها نوشیدنی نیز تهیه نمود. در درمان آفتاب سوختگی نیز می توان از برگ های آن استفاده نمود.

در طب گیاهی از آن به عنوان یک قابض استفاده می شود. همچنین در درمان ناراحتی های پوست و چشم و برخی التهاب ها می توان از آن استفاده نمود. مخلوط آن به همراه عسل برای درمان برفک دهان مورد استفاده قرار می گرفته است. همچنین از آن برای درمان اختلالات عصبی و مشکلات روده ای و درد های شکمی نیز استفاده می شده است.

 

تکثیر:

برای تکثیر این گیاه می توان از تقسیم نمودن ریزوم ها و غده ها و حتی کاشت قطعاتی از برگ های آن استفاده نمود.

می توان بذر های این گیاه را نیز در هنگام خشک شدن گل ها جدا نمود و کاشت.

 

شرایط محیطی:

نور : زیاد

رطوبت : خشک

دمای ایده آل : 10 درجه سانتیگراد 

خاک و تغذیه : خاک با زهکشی بالا

کلید واژه ها :
آبرون کبیر

نظر دهید :

نام شما : *
ایمیل شما :*
نظر شما :*
کد امنیتی : *
عکس خوانده نمی شود

بالا