آموزش آشنایی با گیاه پاپیتال و نحوه مراقبت و تکثیر این گیاه

تاریخ : 1398.09.19
نویسنده : modiriat
نظرات : 0

دنیای گیاهان : حتما گیاه پاپیتال یا هدرا یا عشقه را در حالی که از دیوار یا فنس ها و ... بصورت خوابیده ، رشد کرده اند و منظره زیبایی را پدیدار نموده اند ، دیده اید. روش مراقبت و کاشت و تکثیر این گیاه ، بسیار ساده است و برای فضاهایی که دوست دارید به غیر از دیوار ، پوششی طبیعی و جلوه ای زیبا داشته باشند ، بسیار مناسب هستند. در ادامه با نحوه مراقبت و تکثیر این گیاه ، آشنا شوید.

 

آموزش مراقبت و شناخت گیاه پاپیتال

تاریخچه و مشخصات کلی گیاه پاپیتال ( hedera-helix )

زيستگاه اوليه آنها اروپا، آسيا و شمال آفريقا بوده است. اين گياه هميشه در بيشه ها، پرچينها و محلهای سايه رشد كرده و برای پوشش ديوارها و رونده فنس ها ايده آل ميباشد. انواع مختلف پاپيتال دارای برگهايی بزرگ يا كوچک با بريدگيهايی در حاشيه هستند كه پس از بلوغ تغيير شكل داده، برگها فاقد لبه، تيره رنگ تر و ضخيم تر ميگردند ، هم چنين جوانه های گياه نيز سخت تر ميشوند. رنگ برگها از سبز تيره تا سبز مايل به خاكستری و يا برگهای ابلق «سبز و زرد» بسته به واريته گياه تغيير ميكند . انواع ضعيف پاپيتال را ميتوان در گلخانه و محيط هاي بسته پرورش داد. اين گياه پوششي تا هنگاميكه در كنار يك مانع عمودي قرار نگيرد بالا نمي رود. اگر مانع عمودی يک درخت باشد بهتر است از بالاروی پاپيتال جلوگيری نمود و يا اينكه به صورت كنترل شده آن را هدايت كرد زيرا تجمع آن روی تنه درخت سبب خشک شدن درخت ميگردد.زرشد اين گياه در ابتدا كند ميباشد، در عين حال انواع ابلق آن نسبت به سبز رشد كمتری دارند . اوايل تا اواسط پاييز زمان گلدهی پاپيتال ميباشد . پاپیتال سبز - پایتال درختی - پاپیتال ابلق - پاپیتال برک ری

 

نوع خاک مورد نیاز برای رشد گیاه پاپیتال

انواع مختلف خاكها را به شرط آن كه زهكش خوبی داشته باشند تحمل ميكنند اما در خاكهای غنی و آلی سريعتر ريشه دواني مينمايند . خاک با اسيديته بين 7 ـ 6 براي آنها مناسب است اما اغلب پاپيتالها در شرايط كمي قليايی نيز رشد ميكنند.

 

دما ، آبیاری و نور مناسب برای گیاه پاپیتال

به طور كلی نسبت به شرايط محيطي دارای قدرت سازگاری بالايی ميباشد و در حرارت بالا و پايين و روشنايی كم و زياد ميتواند رشد كند. آن دسته از پاپيتالها كه برگهای ابلق دارند، نسبت به سرما و خسارات ناشی از باد متحمل تر ميباشند

 

محل مناسب 

محيطی نيمه سايه يا سايه بر روی ديوارهاي شمالي و شرقی مناسب است اما ديواره های جنوبی روشن «آفتابگير» براي اين گياه بسيار گرم است. انواع پاپيتال كه دارای برگ سبز هستند قادر به تحمل محيط های سايه شديد ميباشند، در حالي كه انواع ابلق آن طالب نور بيشتری هستند و در نور آفتاب رنگ زيباتری دارند.

 

روش های تکثیر

 در تمامي فصول سال ميتوان نسبت به تكثير پاپيتال از طريق تهيه قلمه سبز اقدام نمود، اما بهترين زمان قلمه گيری از اواخر مرداد تا اواخر مهر ميباشد. قلمه هاي تهيه شده را بايد در مخلوط پيت و ماسه در مكان گرم و سايه قرار داد تا ريشه دهند (بين 4 تا 6 هفته) سپس آنها را جابجا نمود . بهترين زمان انتقال آنها به زمين اصلي از پاييز تا بهار است. عمليات هرس آنها را ميتوان در بهار و تابستان انجام داد.

نظر دهید :

نام شما : *
ایمیل شما :*
نظر شما :*
کد امنیتی : *
عکس خوانده نمی شود

بالا