» » آموزش شناخت انواع هورمون های گیاهی

آموزش شناخت انواع هورمون های گیاهی

تاریخ : 1398.07.17
نویسنده : modiriat
نظرات : 0

دنیای گیاهان : هورمون ها از جمله موادی هستند که نقش بسزایی د نحوه شکل گیری گیاه داشته باشند در ادامه این مطلب بیشتر با انواع و نحوه تشکیل هورمون ها آشنا شوید.

 

آموزش شناخت انواع هورمون های گیاهی و وظایف آنها

 

هورمون چیست

 

هورمون به موادی اطلاق می‌شود که به مقدار بسیار ناچیز در یک اندام معین از گیاه بوجود می‌آید و در اندام‌های دیگر استفاده می‌شود. با این تعریف شاید تصور شود که هورمون‌ها صرفاً جزء مواد کاملاً درون ساز گیاه هستند، اما همواره اینطور نیست زیرا هورمون‌ها هم در داخل اندام‌های گیاهی و هم به شکل سینتتیک و شیمیایی در خارج ساخته می‌شوند و روی گیاه القا می‌شوند. بنابراین علی رغم اینکه یک تفاوت ناچیز بین این دو نحوه ساخت هورمون موجود است بیشترین تفاوت مربوط به اصطلاح انگلیسی است. 

در فارسی هم موادی که بصورت طبیعی در گیاه ساخته می‌شوند و هم موادی که به صورت مصنوعی از خارج به گیاه القا می‌شوند را تحت عنوان هورمون می‌شناسند، اما در اصطلاح انگلیسی موادی را که بصورت طبیعی (در داخل گیاه) ساخته می‌شوند Plant Hormone   و موادی که بطور مصنوعی (در خارج از گیاه)‌ساخته می‌شوند را تحت عنوان Plant Growth Regulators  یعنی تنظیم کننده‌های رشد گیاهی می‌شناسند.

در تقسیم بندی‌های خیلی قدیمی‌تر هورمون‌ها بر حسب نوع قابلیت یا کاری كه به عهده دارند، با دسته بندی زیر شناخته می شوند.

 

 نامگذاری هورمون ها 

 

 اكسین‌ها Auxines

 ژیبرلین‌ها Giberellines

 سیتوكینین‌ها Cytokinines

 بازدارنده‌های رشد Inhibitors

 اتیلن Ethylene 

 

 

وظایف هورمون ها 

 

 اكسین‌ها Auxines : اکسینها ، گروهی از هورمونهای گیاهی هستند که باعث طویل شدن سلولهای گیاهی می‌گردند. این مواد طیف گسترده‌ای را از نظر واکنشهای رشد و نموی را در گیاهان سبب می‌شوند. واژه اکسین یک اصطلاح عمومی است و به تعدادی از مواد طبیعی گفته می‌شود که فراوان‌ترین و مهمترین اکسین در گیاهان ، اندول استیک اسید (IAA) می‌باشد. مهمترین اثراتی که به اکسین نسبت داده شده است عبارتند از: بزرگ شدن سلول گیاهی ، طویل شدن ساقه گیاه ، تولید ریشه ، تولید آوندهای چوبی ، افزایش رشد جوانه راسی ، جلوگیری از رشد جوانه جانبی ،‌تشکیل میوه ، بزرگ شدن میوه ، تشکیل گرهک در ریشه گیاهانی که دارای باکتریهای تثبیت کننده نیتروژن هستند ، جلوگیری از ریزش برگ ، بیوسنتز پروتئین و (ساختمان RNA|RNA)) و اثرات دیگر.

 

 ژیبرلین‌ها Giberellines : جیبرلین یکی از هورمونهای گیاهی است که نقش مهمی در رشد و نمو گیاهان بازی می‌کند. نام جیبرلینها به علت کشف تصادفی در ژاپن در قارچ آسکومیست انگل برنج به نام ژیبرلافوزیکوروژآ می‌باشد. این قارچ مسئول بیماری باکانه است که گیاهان مبتلا به این بیماری با طویل شدن قابل ملاحظه میانگره‌ها مشخص می‌شوند که در این صورت به آنها گیاهکهای سرکش می‌گفتند. تماما پژوهشهای اولیه درباره ژیبرلینها عملا از کارها کوروساوا فیزیولوژیست ژاپنی حاصل شده است. تعداد جیبرلینهای شناخته شده اکنون متجاوز از 100 عدد است.

 

سیتوكینین‌ها Cytokinines : وظایف این هورمون شامل بزرگ شدن و طویل شدن سلولی ، ایجاد جوانه گل و نمو آن ، تشکیل ریشه ، پیری دیر رس ، تاثیر روی گل دادن ، شکستن دوره خواب بذر و پارتنوکارپی ( تشکیل میوه بدون بذر ) می باشد.

 

 

 اتیلن Ethylene : نوعی هورمون گیاهی است که باعث رسیدن میوه‌ها ، باز شدن شکوفه‌ها و گلها و همچنین ریزش برگها در پاییز می‌شود. 

 

 

دسته بندی :  مقالات آموزشی

نظر دهید :

نام شما : *
ایمیل شما :*
نظر شما :*
کد امنیتی : *
عکس خوانده نمی شود