آموزش نحوه مراقبت و تکثیر گیاه لیندا

تاریخ : 1398.04.17
نویسنده : modiriat
نظرات : 0

 

دنیای گیاهان : گیاه لیندا که به نخل دم اسبی نیز مشهور است و نام علمی آن BEAUCARNEA RECURVATA است. در ادامه با تاریخچه و سایر شرایط رشد و تکثیر این گیاه آشنا شوید.

 

آموزش تکثیر گیاه لیندا

تاریخچه  گیاه لیندا

گیاه لیندا بومی جنوب غرب آمریکا و مکزیک است و به زندگی بیابانی عادت دارد. برگ های آن باریک و کشیده و ضخیم و مقاوم ، مجنون و آویزان و فنری است. این برگ ها سطح مقطع کمی دارند تا مانع از هدر رفتن آب گیاه شوند.  این گیاه به نخل دم اسبی و لیندا مشهور است .

 حالت زیبای آن ناشی از سرازیر شدن برگ ها به طرف پایین بخصوص در سنین بالاست. انتهای ساقه ضخیم می شود و شکل عجیبی به خود می گیرد و نام انگلیسی آن به معنی پای فیل به همین علت است. پایه بسیار بزرگ و ورم کرده گیاه، آب را در خود ذخیره می نماید.

 ارتفاع لیندا ممکن است به دو متر هم برسد. با بالا رفتن سن گیاه از ساقه آن جوانه هایی می روید که به خاطر حفظ شکل و فرم آن باید فوراً حذف گردند.

 نگهداری از آن برای باغبان های آماتور نیز ساده است.

 این جنس دارای24 گونه از درختچه ها و درختهای همیشه سبز میباشد.برگهای لیندا مجنون ، آویزان ، باریک ، کشیده ، ضخیم و مقاوم که طولشان تا 1.8 متررسیده و عرضشان کمتر از 2.5 سانتیمتر می باشد

 رنگ برگها سبز تا سبز مایل به تیره و حالت زیبای لیندا ناشی از خمش برگها به طرف پایین بخصوص در سنین بالاست.رنگ گلهای آن سفید مایل به کرم است و به ندرت و فقط بر روی گیاهان مسن بخصوص در تابستان ظاهر میشود

 

دما برای گیاه لیندا:

این گیاه در گستره دمایی 21-12 درجه سانتیگراد بخوبی رشد میکند و به سرما حساس است و فقط گیاهان مسن دمای 6 درجه سانتیگراد را تحمل میکنند.

 

آبیاری گیاه لیندا:

 این گیاه در تابستان به دفعات آبیاری بیشتری نسبت به زمستان احتیاج دارد.در طول فصل رویش هر 3 هفته یک بار و در طول فصل زمستان به مقداری که برگها را از پژمرده شدن نگهداری کند (فقط یکبار) آبیاری می نماییم.بعد از هر آبیاری تا آبیاری بعدی خاک باید کاملا خشک شود .لیندا میتواند تا یک سال آب را در پایه متورش ذخیره کند بنابراین آب دادن بیش از حد به گیاه متداولترین عامل نقصان در رشد و نابودی آن میباشد.

 

نور گیاه لیندا:

در جایی از آپارتمان به خوبی رشد می کند که نور مستقیم خورشید به جز ماههای تیر و مرداد روزانه چهار ساعت یا بیشتر در آنجا بتابد. در شرایطی که پرورش آن با نور مصنوعی فراهم شود نباید از حداقل هشتصد شمع و مدت تابش آن از 12 ساعت در روز کمتر باشد.

 

خاک گیاه لیندا:

 این گیاه نیازمند یک مخلوط خاک خوب زهکشی شده با بافت لیمونی تقریبا سبک در5/7 -5/6 = PH است. خاک لوم یا لیمونی مخلوطی از خاک رس، شن و مواد آلی است و به طور کلی خاکی که پس از طغیان رودخانه ها در کنار آنها بجا می ماند خاک لیمونی گفته می شود. مخلوط خاکی که شامل دو قسمت لوم یک قسمت پیت هوموس و دو قسمت ماسه و سنگریزه هایی برای ایجاد زهکش خوب لازم است.در نور کامل بهترین رشد را دارد.نور خیلی زیاد باعث سوخته شدن برگها و ریزش آن میشود و نور کم باعث رشد بیش از اندازه برگها و تغییر رنگ برگ به زرد و در نهایت افتادگی برگ میشود. در صورت نیاز باید قبل از آغاز فعالیت مجدد گیاه در اوایل بهار در محیطی سربسته و بدون کوران انجام گیرد.

 لیندا گیاهی کم توقع است و در طول بهار و تابستان یک بار از کود مایع استفاده میشود.گل لیندا عاشق کود آهن است و ماهیانه یکبار حتما از کود آهن و همچنین ماهی یکبار از کود کامل که در آب حل کرده اید ، گیاه را آبیاری نمایید.

 

 

بیماریها و روش درمان گیاه لیندا:

 

پوسیدگی ریشه گیاه لیندا:

ریشه های لیندا به غیر از آب به هوا هم احتیاج دارند. اگر می خواهید ریشه این گیاه پوسیده نشود و آن را از دست ندهید ، صبر کنید تا سطح خاک گلدان کاملا خشک شود و سپس مقداری آبیاری نمایید. 

 

لکه های قرمز روی برگها و ساقه گیاه لیندا:

اگر روی برگ های لیندا لکه های قرمز دیدید، با دستمالی این لکه ها را از روی ساقه ها بردارید. اگر سریع متوجه شوید ، اجازه پیشروی به این حشرات را نمی دهید. یادتان باشد که هرگز روی برگ هایش آبپاشی نکنید! اما برای برداشتن لکه ها، اگر تعدادشان زیاد بود، یک لیتر آب را همراه با دو سه قطره مایع ظرفشویی، در یک بطری آبفشان ریخته و روی قسمت های قرمز آب پاشی کنید و خیلی سریع خشکش کنید در حین خشک کردن کنه ها از بدنه گل جدا می شوند.

 

برگهای جدید ظاهر نمیشوند و گیاه لیندا پژمرده و خسته است:
یا نور کافی نیست که گلدان را به محل روشن تری منتقل کنید و یا اینکه تغذیه مصنوعی به تاخیر افتاده است،گیاه را طبق دستور تغذیه کنید.
برگهای سطوح خارجی گیاه لیندا زرد شده و یکی پس از دیگری می افتند:
ابیاری بیش از اندازه انجام شده است،اجازه دهید سطح خاک گلدان در فاصله بین دو ابیاری خشک شود،زهکش را بازدید کنید،حتما زیر گلدانی فاقد اب باشد.
ساقه گیاه لیندا منقبض و چروک است:
گلدان را درون تشت پر از اب قرار دهید،ابیاری را تنظیم کنید.
برگهای گیاه لیندا خشک شده و میریزند:
گیاه را به محل خنک تری منتقل کنید،غبارپاشی را فراموش نکنید.
لکه های سوخته روی برگهای گیاه لیندا مشاهده میشود:
عامل ان غبارپاشی در افتاب است،در سایه غبارپاشی کنید.
لکه های قهوه ای در سطح زیرین برگهای گیاه لیندا مشاهده میشود:
عامل آن آفت است،هر ماه یکبار با سم حشره کش نفوذی طبق دستور سمپاشی کنید تا علائم از بین بروند،لکه ها را میتوانید با پنبه اغشته به محلول سم نیز مسموم کنید.
زخم های سفید رنگ پنبه ای در هر دو طرف برگ گیاه لیندا مشاهده میشود:
با سم حشره کش نفوذی هر 2 هفته یکبار سمپاشی و یا اینکه با پنبه خیس آغشته به محلول سم لکه ها را مسموم کنید.
برگهای گیاه لیندا سقوط میکنند:
گیاه را به محل گرمتری منتقل کنی.
نکته :اگر روی برگ های لیندا آب ریخته شد ، سریع برگ ها را خشک کنید و اگر برگ ها را خشک نکردید و بیشترشان پژمرده شد، سعی کنید برگ های پژمرده را از بدنه اش جدا کنید و تا بیرون آمدن جوانه های جدید صبر کنید تا گیاه تان به وضع عادی برگردد در غیر این صورت گیاه تان را از دست داده اید.

گیاه لیندای مجنونقیمت گیاه لینداخواص دارویی گیاه لینداهرس گل لیندافیلم تکثیر گل لینداطریقه قلمه زدن لینداعلت زرد شدن نوک برگ گل لینداگل لیندا قرمز

نظر دهید :

نام شما : *
ایمیل شما :*
نظر شما :*
کد امنیتی : *
عکس خوانده نمی شود

بالا