آموزش نحوه پرورش و تکثیر گیاه مروارید عطری

تاریخ : 1397.10.06
نویسنده : modiriat
نظرات : 0

دنیای گیاهان :گیاه مروارید عطری با نام علمی: Galium Odoratum, Asperula odorata و نام انگلیسی: Sweet Woodruff از خانواده: روناس  Rubiaceae می باشد که در ادامه با شرایط نگهداری و تکثیر این گیاه بیشتر آشنا شوید.

 

آموزش مراقبت از گیاه مروارید عطری

 

گل مروارید عطری 

 

گل مروارید عطری گونه ای واشی (فاقد اندام چوبی)، همیشه سبز و چند ساله متعلق به خانواده Rubiaceae و بومی اروپا و  مناطق مدیترانه ای است که گل های کوچک و سفید مثل مروارید آن عطر دلپذیری از خود پراکنده می سازند. 

ارتفاع گل مروارید عطری ۳۰ سانتیمتر و گستردگی آن ۴۵ سانتیمتر است و فرم رشدی آن توده ای و حصیری که غالباً به صورت تخت بر روی زمین می خوابد یا توسط سایر گیاهان قیم، حمایت می گردد. کاربرد آن در پوشش عرصه های سایه دار است. برگ ساده، سرنیزه ای، بدون کرک، به رنگ سبز روشن (در پاییز ممکن است به رنگ سبز تیره در آید)، به طول ۵-۲ سانتیمتر، و در یک حلقه ۹-۶ تایی به وجود می آید. برگساره دارای بافت نرم و  متراکم است. 

 

گل ها کوچک با قطر ۷-۴ میلیمتر، معطر به رنگ سفید و دارای چهار گلبرگ هستند که از پایه به هم متصل اند. فصل گلدهی بهار است.میوه به قطر ۴-۲ میلیمتر است. 

گیاه معطر است (ماده موثر کومارین) رایحه آن در زمان پژمردگی بیشتر شده و تا خشک شدن برگساره ادامه می یابد. این گیاه به صورت تجاری برای تولید عطر مورد استفاده قرار می گیرد. 

 

 

نیاز های محیطی گل مروارید عطری 

 

خاک: ایده آل آن خاکی هوموسی و مرطوب است. در محیط کشت بهینه پر رشد است. 

آبیاری: ریشه دهی گل مروارید عطری سطحی است و در تابستان های خشک نیاز به آبیاری منظم دارد. به دلیل نیاز آبی بهترین گزینه برای کاشت در نزدیکی تنه درختان بوده زیرا آبیاری آن تضمین شده خواهد بود. 

نور: نیمه سایه تا سایه کامل را می پسندد. 

دما: در مناطق سردتر پژمرده  می گردد ولی نسبت به سرما مقاوم است. 

تکثیر: گسترش مروارید عطری از طریق ریشه های خزنده گیاه است. با تقسیم گیاه و جداسازی ساقه های ریشه دار، گیاه را می توان تکثیر کرد.

 

 

 

نظر دهید :

نام شما : *
ایمیل شما :*
نظر شما :*
کد امنیتی : *
عکس خوانده نمی شود

بالا