آموزش روشهایی ساده و طبیعی برای از بین بردن شته ها

تاریخ : 1398.07.02
نویسنده : modiriat
نظرات : 0

دنیای گیاهان : شته ها از جمله آفاتی هستند که اغلب گیاهان را مورد تهاجم قرار داده و در مدتی کوتاه ، آنها را از بین می برند. برای مقابله با این آفات ، میتوانید از انواع محلول های شیمیایی استفاده نماییدولی مساله مهم در زمینه استفاده از این محلول ها ، مضرات آنها برای انسان و بخصوص افراد سالمند و کودکان است که باید در نظر گرفته شود. در این بخش با آموزش یک فرمول طبیعی برای ساخت محلولی کاملا مفید برای مقابله با شته ها ، شما را آشنا خواهیم کرد . این محلول به دلیل طبیعی بودن و استفاده نکردن از مواد شیمیایی در آن ، کاملا برای گیاه و انسان بی خطر و مفید است. در ادامه با شته ها و حامیان و دشمنان این آفات و همچنین روش تهیه و فرمول ساخت محلول طبیعی برای دفع شته ها بیشتر آشنا شوید. در گیاهان پهن برگ ، میتوانید با دستمال ، شته ها را از روی ساقه و برگ گیاه پاکسازی کنید .

 

آموزش ساخت محلول طبیعی برای از بین بردن شته ها

 

 

چگونه شته موجود در گیاهان را بشناسیم و با آنها مبارزه کنیم

 

یکی از آفت های رایج در بین گل ها و گیاهان زینتی، شته ها هستند. این موجود کوچک به سرعت تکثیر شده و تعداد آنها افزایش می یابد. آنها هم به صورت دو جنسی و هم به صورت تک جنسی وجود دارند.

 

یک شته ماده به تنهایی می تواند تولید مثل کند و تقریبا هر هفته تعداد زیادی نوزاد شته به دنیا می آیند که بعد از یک هفته آنها نیز قدرت تولید مثل دارند. شته ها از شیره گیاهان تغذیه می کنند . 

 

شته ها معمولا به رنگ های سبز، زرد، قهوه ای و مشکی هستند. شته ها دارای بال هستند و نرها بال های خود را حفظ می کنند، اما ماده ها با قرار گیری بر روی یک گیاه دیگر نیازی به بال نداشته زیرا تا آخر عمر بر روی همان گیاه باقی می مانند. برخی از آنها به محصولات کشاورزی خسارات جبران ناپذیری وارد می کنند. شته ها را معمولا می توان در کنار جوانه ها و نوک شاخه ها مشاهده کرد.

 

در پایین غنچه های گل ها نیز شته ها به وفور می توانند زندگی کنند و باعث می شوند که گل ها رشد ناقصی داشته باشند. شته ها با فرو کردن خرطوم خود در ساقه گیاه، از شیره درون گیاه تغذیه می کنند. پس تنها بر روی ساقه های نازک و جوان می توانند زندگی کنند و با ضخیم شدن ساقه، آنها نمی توانند دیگر تنه گیاه را سوراخ کنند.

 

اگر خرطوم یک شته را قطع کنید، شیره گل از خرطوم آن به بیرون سرازیر می شود.

 

حامیان شته ها 

وجود مورچه و شته در یک جا می تواند اوضاع را وخیم تر کند. مورچه ها شته ها را از شاخه ای به شاخه ی دیگر می برند و با ضربه زدن به شته ها آنها را می دوشند وشیره تراوش شده از بدن شته ها را می خورند، در مقابل این غذای مجانی، مورچه ها از شته ها در برابر دشمنانشان محافظت می کنند.

  

 

دشمنان شته ها

یکی از دشمنان طبیعی شته ها، کفشدوزک ها هستند. کفشدوزک ها چه در حالت لاروی و چه در حالت بالغ، از شته ها تغذیه کرده و به عنوان یکی از راه های موثر برای مبازره با شته ها شناخته می شود. برای سم پاشی گیاهان و مقابله با شته ها باید قبل از سبز شدن گیاهان اقدام به سم پاشی کرد، زیرا شته ها در اوایل بهار ظاهر می شوند.

 

دستور العمل تهیه محلول سیر برای مبارزه با شته ها

 

گیاهان خانواده آلیوم Allium همانند سیر ، پیاز و تره فرنگی به دلیل مواد شیمیایی که به خصوص موجب طعم و بوی خاص آنان می‌شود توانایی از بین بردن و دور کردن شته ها را دارند.

 

 

مواد لازم برای تهیه محلول سیر

 

120 گرم سیر

2 قاشق غذاخوری روغن گیاهی

20 گرم پودر صابون

1.2 لیتر آب

 

روش تهیه محلول سیر برای دفع شته ها

 

پس از خرد کردن سیر ها ، در یک کاسه ، سیر ، آب ، پودر صابون ، و روغن را با هم کاملا مخلوط کنید و سپس به مدت دو روز ، در ظرفی دربسته ، و به دور از تابش نور آفتاب قرار دهید تا مواد کاملا با هم ترکیب شده و سیر مواد موثر خود را با سایر موارد ترکیب نماید. سپس این محلول را از صافی رد کرده و این مایع صاف و یکدست را در اسپری ریخته و روی تمامی قسمت های برگ و ساقه گیاه که با شته ها درگیر هستند ، اسپری نمایید.

 

نکته مهم

در برخی از گیاهان ، شته ها درست قبل از گل دهی گیاه ظاهر می شوند که در این گیاهان باید قبل از در آمدن گل ها اقدام به سم پاشی کرد.

بیشترین گیاهانی که به شته ها حساس هستند گل های سرخ ( رز ) می باشند،به خاطر وجود تیغ هایی بر روی گیاه رز، مورچه ها نمی توانند از شته ها حمایت کنند، در مقابل حشراتی همچون کفشدوزک نیز نمی توانند بر روی این گیاه زندگی کنند و از شته ها تغذیه کنند.

دسته بندی :  مقالات آموزشی

نظر دهید :

نام شما : *
ایمیل شما :*
نظر شما :*
کد امنیتی : *
عکس خوانده نمی شود

بالا